W jakim celu wykonuje się badanie CRP?
Obecnie większość z nas żyje w ciągłym biegu i nie ma czasu praktycznie na nic. Bardzo często ignorujemy również pojawiające się objawy wielu chorób. Jednak przychodzi taki moment, gdy konieczne jest wykonanie okresowych badań. W dzisiejszych czasach lekarze w czasie pobierania krwi zalecają również wykonanie badań CRP, co pozwoli na wykrycie ewentualnych stanów zapalnych w organizmie.
Czym dokładnie jest badanie CRP?
Oczywiście większość z nas w czasie pobierania krwi oraz okresowych wizyt u lekarza spotkało się ze skrótem CRP, który pochodzi z języka angielskiego. Oznacza ono w tłumaczeniu biało C-reaktywne inaczej nazywane białkiem ostrej fazy. Badanie CRP pozwala na wykrycie ewentualnych stanów zapalnych pojawiających się w organizmie. Najczęściej tego rodzaju problem rozwija się bezobjawowo. Można go wykryć jedynie po wysokim stężeniu tego białka, które wytwarzane jest przez wątrobę. Badanie CRP powinno wykazywać wartość w przedziale od 0,08 do 3,1 miligrama na litr. Oczywiście inne wartości stanowią normę dla dzieci oraz noworodków. Warto wiedzieć, że wynik CRP uzależniony jest od wielu różnych czynników. Osoby palące papierowy, zmagające się z otyłością czy też nadciśnieniem będą wskazywać całkiem inne normy niż w przypadku pozostałych osób.
W jakim przypadku wykonuje się badanie CRP?
Z pewnością wiele osób zastanawia się, kiedy należy wykonać ten rodzaj badania. Najczęściej zlecane jest ono w celach diagnostycznych. Badanie CRP zleca specjalista, który podejrzewa u pacjenta różnego rodzaju infekcje. Mogą rozwijać się one na podłożu wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym czy też pasożytniczym. Ten rodzaj badania pozwala na wykrycie różnego rodzaju chorób o podłożu autoimmunologicznym. Badanie CRP sprawi się również w przypadku osób biorących udział w przeszczepie. Pozwala ono na sprawdzenie, czy organizm zaakceptował dany organ, czy też do tego nie doszło. Specjalista zleci również jego wykonanie w okresie leczenia chorób nowotworowych. Jak widać, badanie CRP pozwala na wykrycie różnego rodzaju zmian zachodzących w organizmie, które nie dają wyraźnych objawów.