Korzyści psychiczne z uprawiania sportu

O tym, że sport to zdrowie słyszy się nie raz. Zwykle mamy na myśli takie aspekty jak zrzucenie wagi, lepsza wydolność oddechowa, większa odporność oraz zmniejszenie ryzyka na zachorowanie na takie choroby jak otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca. Rzadko mamy na uwadze, że uprawianie aktywności fizycznej dobrze wpływa na zdrowie psychiczne.

Sport uczy jak radzić sobie z porażkami

W sporcie jak w życiu, raz się powodzi, a raz przychodzą złe momenty. Aktywność fizyczna uczy tego, żeby się nie poddawać, jeśli się nie udało jest szansa by spróbować jeszcze raz. Każda porażka jest po coś, trzeba wyciągać z niej wnioski i na jej podstawie iść dalej. Sport traktuje niepowodzenia jak wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć, by iść dalej.

Aktywność fizyczna, a stres

Każda aktywność fizyczna uczy jak radzić sobie ze stresem. Dzięki niej osiąga się większą świadomość ciała, nabywa się umiejętności regulacji oddechowej oraz rozluźniania. Sport uczy jak nie skupiać się na negatywnych myślach, uczy podejścia zadaniowego, opartego na konkretnych działaniach, prostych komunikatach. Pomagają one w zwalczeniu tych myśli, które zwykle mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Na początku wydawać się to może niełatwe, ale po kilku zastosowaniach dostrzeże się poprawę i skupienia na konkretnych czynnościach.

Korzyści psychiczne z uprawiania sportu

Sport uczy optymizmu

Sport znacznie wpływa na poprawę samopoczucia. W trakcie uprawiania sportu wydzielają się endorfiny, które wpływają na poczucie szczęścia. Samo spotkanie ze sportem, z osobami, z którymi uprawia się daną dziedzinę wywołuje pozytywne skojarzenia i emocje. Często takie odczucia czerpie się z uprawiania sportów zespołowych, gdzie można wykazać się umiejętnościami sportowymi dla dobra całej drużyny.

Sport sprawia, że czujemy się bardziej odważni

Uprawiając aktywność fizyczną ciągle zmierzamy się z własnymi ograniczeniami, ciągle przesuwając je dalej i dalej. Zyskuje się odwagę nie tylko w sporcie, ale i w życiu, osoby częściej podejmują się różnych wyzwań, czy to zawodowych czy tych bardziej osobistych.