Pierwsza wizyta na siłowni - o czym pamiętać?

To już postanowione — wybierasz się na siłownię! Pierwszy trening może być jednak dosyć stresujący. Co ze sobą zabrać i o czym pamiętać? Podpowiadamy!

Pierwsza wizyta na siłowni

Pierwsza wizyta na siłowni - o czym pamiętać?

Dobrym rozwiązaniem może być wybranie się na siłownię w towarzystwie osoby, która trenuje już od jakiegoś czasu i jest zorientowana w sposobach działania maszyn. Taki przewodnik w trakcie pierwszych kroków na siłowni jest na wagę złota. Towarzysz nie tylko zdradzi tajniki uruchamiania sprzętów, ale i ustrzeże przed błędami, które mogłyby skończyć się kontuzją. Co więcej, mając towarzystwo, będzie Ci raźniej. 

Jeżeli nie masz nikogo takiego, nie bój się pytać. Poproś o wskazówki obsługę, lub nawet innego ćwiczącego. Wielu stałych bywalców z pewnością chętnie Ci pomoże. 

Co trzeba ze sobą zabrać na siłownię?

Wygodny strój to podstawa. Powinien zapewniać pełną swobodę ruchów oraz komfort. Pamiętaj, że gdy się rozruszasz, zrobi Ci się gorąco, więc krótkie spodenki mogą okazać się lepszym wyborem niż bawełniane spodnie dresowe. Weź ze sobą również obuwie na zmianę — powinno być ono  dobrze stabilizować stopę, a do tego być wygodne i przewiewne.

Nie zapomnij o ręczniku. To naturalne, że trening będzie okupiony potem, lecz nie narażaj na niego innych trenujących. Warto korzystać z ręcznika w trakcie korzystania z maszyn, lub wytrzeć maszynę po zakończeniu używania, przy pomocy dostępnych na siłowni środków dezynfekujących i ręczników jednorazowych.

Bardzo ważne będzie odpowiednie nawodnienie, toteż zabierz ze sobą wodę mineralną, najlepiej niegazowaną.

Jaki posiłek przed siłownią?

Przed treningiem dobrze jest zjeść coś lekkiego. Uczucie ociężałości po obiedzie nie jest dobrym sprzymierzeńcem ćwiczeń, podobnie jak uczucie głodu gdy jesteśmy na czczo. 

Można zjeść baton energetyczny, lub wypić koktajl białkowy — nasycą i dodadzą energii bez efektu pełnego żołądka.

Nie rzucaj się od razu do strefy dużych ciężarów! Organizm do wysiłku przyzwyczajaj stopniowo. Dobrym rozwiązaniem, może być skorzystanie z kilku treningów z trenerem personalnym.