Zasady uprawiania Nordic Walking

Każdy miłośnik tego sportu powinien znać podstawowe zasady uprawiania tego sportu, a także mieć świadomość błędów, które utrudniają osiąganiu kolejnych rezultatów. Wpis ten uświadomi jak ważna jest sztuka odpowiedniego chodzenia z kijkami.

Odpowiednie osprzętowanie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że rozmiar kijków do nordic walking ma znaczenie dla prawidłowych ruchów. Właściwie dostosowane kijki do wzrostu jego użytkownika umożliwiają poprawne odpychanie, co skutkuje owocną pracą uruchamianych mięśni. Dzięki temu wykonywany jest pełen zakres ruchu poprzez całkowity wymach ramion do tyłu. Za długie kijki przeszkadzają w odpychaniu, a za krótkie nie pozwalają wykonać rozległych ruchów. Ważne jest takie odpowiednie obuwie. Wpływa ono na poczucie komfortu w trakcie uprawiania sportu. Najlepiej sprawdzą się buty sportowe, które zapewnią przyczepność do podłoża i giętkość w trakcie wykonywanych ruchów. Warto zakupić obuwie przeznaczone specjalnie do nordic walking.

Zasady uprawiania Nordic Walking

Technika nordic walking

W trakcie uprawiania tej dyscypliny sportu należy zachowywać się jak najbardziej w naturalny sposób, zachowują naturalną przemienność ruchów noga-ręka. Wyciągając prawą rękę powinno wystawić lewą nogę i na odwrót. Zadaniem kijków jest kontrola ruchów ramion. Zbytnie skupienie się na marszu powoduje, że wykonywany jest ruch jednostronny, co jest błędne. Wówczas należy się zatrzymać i spróbować normalnie maszerować. Do prawidłowego ruchy niezbędne jest wbijanie kijków w ziemię w odpowiednią przestrzeń między jedną i drugą stopą. Takie nachylenie umożliwi właściwe odepchnięcie się, co zaangażuje wszystkie mięśnie potrzebne do wykonania całkowitego ruchu. Niewłaściwe wbicie kijków może skończyć się nieprzyjemnym urazem. Warto pamiętać o tym, że nie można cały czas trzymać kijków w dłoniach. Po to są paski przy kijkach, by je puszczać w momencie przekraczania strefy biodrowej, po to, by ramiona mogły wykonać wymach w tył. Paski chronią także przed niechcianą ich utratą. Trzymanie kijów cały czas nie pozwoli na wykonanie tego wymachu.