Jak dobrać odpowiednie buty i skarpety do uprawiania sportu?

Niewielu zdaje sobie sprawę z tego, że dobór odpowiednich butów sportowych jest niezwykle ważny, biorąc pod uwagę rodzaj wykonywanej aktywności fizycznej. Podobnie jest, gdy dobiera się do butów skarpetki sportowe. Zwykle kategorią wyboru skarpetek jest rozmiar bądź kolor. Jest to niewłaściwe, ponieważ wybierając nieodpowiedni model nasza stopa nie będzie czuć się komfortowo.

Jak wybrać skarpetki sportowe?

Głównym czynnikiem wyboru jest to, aby skarpetki sportowe były przede wszystkim wygodne oraz komfortowe. Wiele osób myli to z tym, że wygodne skarpety to takie, które są ciepłe, przyjemne w dotyku oraz bardzo miękkie. Podstawą w wyborze stanowi to, czy dany rodzaj skarpet właściwie przepuszcza powietrze, czy eliminują pocenie się w nich stóp oraz nieprzyjemny zapach. Bardzo ważne w przypadku tego rodzaju skarpet jest to, czy są proste w utrzymaniu czystości. Tutaj należy zaprzeczyć mitom, wychwalającym bawełniane skarpetki, ponieważ sprawiają, że nogi szybko się w nich pocą oraz towarzyszy im nieprzyjemny zapach, nie zapewniają termoregulacji powietrza, a co najważniejsze nie są one wygodne w trakcie wykonywania różnego rodzaju ćwiczeń.

Skarpety z anatomiczną budową

Istotne jest to, żeby skarpetki sportowe były tak wyprodukowane, by posiadały anatomiczną budowę, która odpowiednia jest do prawej i lewej stopy. W przypadku sportowych skarpet ważne jest, by były one dopasowane do każdej stopy, odrębnie do prawej i odrębnie do lewej. Dzięki temu rozwiązaniu, skarpety będą idealnie przylegać i nie będą miały problemu z nadmiarem materiału przy palcach (jest to ochrona przeciwko różnym otarciom i uciskom). Niesłychanie ważny jest materiał skarpet, wykonane z włókien syntetycznych, sprawiają, że przez nie przepuszczane jest powietrze. Skarpety z nićmi z jonami srebra mają działanie antybakteryjne.

Jak dobrać odpowiednie buty i skarpety do uprawiania sportu?

Jak dobrać obuwie sportowe?

Tutaj na wstępie pojawia się pułapka, ponieważ buty sportowe to bardzo obszerna kategoria, stąd wielu wrzuca wszystkie buty z tego gatunku do jednego „worka”. Trzeba mieć świadomość, że na rynku występuje wiele gatunków butów sportowych. Są one dostosowane do aktywności fizycznej, jaką chcemy w danych butach uprawiać. Inne buty będziemy potrzebować do biegania, inne do trekkingu, inne do fitnessu, inne na halę, a jeszcze inne do chodzenia na co dzień. Uniwersalne buty sportowe jak nazwa wskazuje nie są wcale do uprawiania sportu, są to buty, w których będziemy chodzić codziennie bez konkretnego przeznaczenia do jakiejś dyscypliny sportowej.

Jakość butów ma znaczenie

Obuwie sportowe musi cechować się dobrą jakością. Muszą być one wyprodukowane z porządnych i solidnych materiałów, które będą służyć przez dłuższy czas. Nie warto decydować się na buty sportowe z najniższej półki cenowej, są one zwykle wykonane z materiałów o słabej jakości, które będą sprawiały, że stopa będzie się szybciej pocić i łatwiej ocierać. Podeszwy takich butów zwykle nie są wytrwałe, na pewno z zakupu tych butów po kilku razach chodzenia nie będziemy zadowoleni. Warto wybierać znane i polecane modele.