W jaki sposób zakłada się implanty stomatologiczne?

Zasadniczo celem implantów jest zastąpienie brakujących lub uszkodzonych zębów i korzeni sztucznymi zębami i korzeniami. Implanty mogą być wygodniejszą opcją dla tradycyjnych pełnych protez. Implantacja stomatologiczna odbywa się w kilku etapach, w sumie może trwać kilka miesięcy.

Wstępna konsultacja

Na wstępnej konsultacji lekarz dokładnie bada Twoje uzębienie. Wykona prześwietlenie jamy ustnej. Zapyta o Twoją historię medyczną. Następnie porozmawia z Tobą o zalecanym planie leczenia, poszczególnych etapach i harmonogramie. Możesz też o wszystko zapytać i rozwiać swoje wątpliwości.

 W jaki sposób zakłada się implanty stomatologiczne? 

Implantacja

Jesteś gotowy do założenia implantu. Metalowa śruba wchodzi w kości i pełni funkcję kotwicy dla całej protezy. Ta procedura może potrwać 1-2 godziny. Przez ten czas będziesz spać, dzięki znieczuleniu.

Po umieszczeniu implantu w kości szczęki proces gojenia może trwać do 5 miesięcy w przypadku żuchwy i do 7 miesięcy w przypadku górnej szczęki. Po wygojeniu się jamy ustnej będziesz gotowy na następny etap.

Umieszczenie kołnierza gojącego i/lub tymczasowej korony

Po zrośnięciu się implantów z kością szczękową jesteś gotowy na następny etap. Dentysta umieści kołnierz gojący na górze implantu. Pomaga to w prawidłowym oddzieleniu tkanek dziąsła i ich szybszym gojeniu. Ten okrągły kawałek metalu utrzymuje dziąsła z dala od implantu. Zostawia się go na 10-14 dni. Kiedy tkanki dziąsła są już wyleczone, lekarz przechodzi do kolejnego etapu.

 W jaki sposób zakłada się implanty stomatologiczne? 

Umieszczenie śruby gojącej

Następnie dentysta wkręca śrubę gojącą w implant. Podtrzymuje ona tymczasową koronę. W tym czasie tkanki będą nadal się leczyć i formować wokół sztucznego zęba tak jak wokół naturalnych zębów. Tymczasową koronę będziesz nosić przez 4-6 tygodni. W tym czasie zostanie wykonana stała korona.

Umieszczenie stałej korony

Nadszedł czas na ostatni etap. Korony, które mają kształt zębów, można przykręcić do śruby lub umocować na odpowiednim miejscu. Ta ostatnia opcja zwykle wygląda lepiej i bardziej naturalnie, ponieważ nie ma otworu na śrubę, która może być widoczna pod pewnymi kątami.Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Indexmedica, w ofercie znajdą Państwo: implanty w Krakowie - szczegóły na Indexmedica.com.pl