Jak ułatwić alergikowi codzienne życie?

alergia

Codzienność alergików wyjątkowo często wiąże się z łzawieniem oczu, kichaniem, katarem oraz z suchym kaszlem. Okazuje się przy tym, że problem alergii może dotyczyć nawet czterdziestu procent naszych rodaków. Oczywiście, objawy uczulenia różnią się w zależności od tego, jaki alergen jest za nie odpowiedzialny, nie da się jednak ukryć tego, że bez względu na swój rodzaj – utrudniają funkcjonowanie.

Jak zatem żyć z alergią, aby ta w możliwie jak najmniejszym stopniu dawała się nam we znaki. W pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o dom alergika, okazuje się bowiem, że wówczas, gdy mamy do czynienia z osobami z uczuleniami, nawet własne mieszkanie może stanowić dla nich spore niebezpieczeństwo. Problemów jest wiele, warto więc wspomnieć choćby o roztoczach, kurzu, grzybach oraz pleśniach. Na szczęście, wystarczy kilka małych zmian, aby poczuć się przynajmniej odrobinę lepiej. W pierwszej kolejności należy zainteresować się powietrzem, w nim bowiem pojawia się szczególnie wiele alergenów. To właśnie jakość powietrza w dużym stopniu wpływa na dobre samopoczucie alergików, należy więc pamiętać nie tylko o konieczności jego regularnego oczyszczania, ale także nawilżania.

Najlepiej zaopatrzyć się w tym celu w profesjonalny oczyszczacz powietrza i mieć pewność, że poradzi on sobie z tym zadaniem wzorowo. Kolejnym problemem w domach alergików są materace, kołdry oraz poduszki. Są one siedziskami roztoczy, a tym samym generują poważne problemy u szczególnie wielu pacjentów. Jeśli więc objawy nie ustępują mimo oczyszczenia powietrza, dobrze jest zastanowić się nad zakupem pościeli antyalergicznej. Dziś w sprzedaży dostępnych jest przynajmniej kilka jej rodzajów, znalezienie idealnego dla siebie rozwiązania nie jest więc zadaniem szczególnie skomplikowanym. Alergicy powinni też zadać sobie pytanie o to, czy nie popełniają błędów podczas prania ubrań.

Jak ułatwić alergikowi codzienne życie?

Okazuje się, że proszki i płyny, które stosowane są na co dzień, często odpowiadają za reakcje uczuleniowe. Jeśli więc tak jest również w naszym przypadku, warto poważnie zastanowić się nad ich zastąpieniem. Tu najlepiej sprawdzają się tak zwane orzechy piorące. Ich sukces zawdzięczamy przede wszystkim skorupce, w niej bowiem znajduje się saponina. Jeśli substancja ta zostanie zmieszana z wodą, zmienia się w mydło, możemy więc mieć pewność, że choć mamy do czynienia z metodą naturalną, ubrania będą idealnie czyste.

Oczywiście, ataki alergii mogą znaleźć się także w domu wolnym od substancji o charakterze uczulającym. W takim przypadku przydaje się dobrze wyposażona apteczka, w której znajdują się odpowiednie środki. Polacy najczęściej zmagają się z tak zwaną alergią pyłkową, nic więc dziwnego, że skarżą się na katar, kaszel, duszności, a nawet na zapalenie spojówek. Tu najlepiej sprawdzają się leki antyalergiczne, które są przepisywane przez lekarza, dobrze jednak zawsze mieć przy sobie także spray do nosa oraz krople do oczu. Jeśli często zmagamy się ze skórnymi reakcjami alergicznymi, pomocne z pewnością okaże się zastosowanie wapna. Dobrze jest też sprawdzać składy używanych kosmetyków wybierając tylko te, które są hipoalergiczne.