Wrastające paznokcie? Można sobie z tym poradzić

wrastające paznokcie

Wrastające paznokcie to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość, która spotyka osoby obu płci. Często przez wiele lat nic się nie dzieje, a potem nagle paznokcie zaczynają wrastać jeden po drugim. Jeśli ktoś zauważy u siebie taką tendencję, powinien zająć się jej zwalczaniem jak najszybciej, aby nie dopuścić do większych problemów. Kiedy problem jest zdławiony w zarodku, jego uciążliwość jest zdecydowanie mniejsza. Jeśli jednak się go zaniedba, może nawet dojść do zakażenia w okolicach paznokci i palców.

Dlaczego paznokcie wrastają?

Istnieje wiele powodów, przez które paznokcie wrastają, ale zdecydowanie najczęściej jest to wina nieprawidłowego obcinania paznokci powodującego powstawanie uszkodzeń naskórka wokół nich. Poważnym czynnikiem ryzyka jest też noszenie niedopasowanych butów. Zwłaszcza zbyt wąskie obuwie, jeśli je dodatkowo wzmocnić grzybicą stóp, może prowadzić do wrastania paznokci.

Zapobieganie

Najważniejszą kwestią z zakresu skutecznego zapobiegania wrastaniu paznokci jest dbanie o to, by paznokcie zawsze były obcinane z zachowaniem ich naturalnego układu. Klasyczna linia paznokci nie jest jednym z możliwych wyborów estetycznych, ale rozwiązaniem optymalnym dla stopy zdrowej osoby. Istotna jest też ich odpowiednia długość. Tak zbyt krótkie, jak i zbyt długie paznokcie mogą powodować problemy z wrastaniem.

Warto jest powstrzymywać się od usuwania skórek z okolic paznokcia, które nie zawsze są idealne, ale ich usuwanie może wyraźnie podnieść ryzyko wrastania paznokci. Ryzykuje się także wtedy, kiedy różnymi narzędziami odcina się paznokci w nienaturalnych liniach. To samo tyczy się ich piłowania pilnikami.

Wrastające paznokcie? Można sobie z tym poradzić

Pierwsza reakcja

Po raz pierwszy zauważamy, że paznokcie powrastały, kiedy jest już za późno, by temu zapobiec. Trzeba sobie radzić z sytuacją zastaną. Pierwszym krokiem powinno być wymoczenie dotkniętych paznokci w wodzie z dodatkiem zwykłej soli kuchennej. Wystarczy tylko do miski wlać ciepłej wody i dosypać soli. To wszystko. Nogi moczy się przez około 20 minut, co powinno zmniejszyć obrzęki oraz zadziałać kojąco na stawy.

Konieczne jest usunięcie płytki paznokcia, która wrasta w palec. Zaczynamy od zamoczenia nogi w wodzie z sola, co ma za zadanie nas relaksować i przygotować do wysiłku. Stopa staje się też dużo czystsza i jałowa. Następnie należy przyłożyć do palca lód na kilka minut, by go „zmrozić”. Znacznie zmniejszy to doznania bólowe, dzięki czemu właściwa reakcja, wycinanie paznokcia, będzie zdecydowanie mniej nieprzyjemne. Kiedy już to będzie się miało za sobą, konieczne jest nasączenie wacika wodą utlenioną, przyłożenie go do ramki oraz dobre zawinięcie palca.

Klamry korekcyjne

Kiedy układ paznokcia zapowiada rychłe kłopoty, można zastosować specjalne klamry korekcyjne. Są to nakładki, które nakłada się na spód paznokcia w celu wymuszenia jego wzrostu w innym kierunku. Takie wkładki zazwyczaj są z tworzywa sztucznego, ale można kupić nawet metalowe. Dzięki nim paznokieć będzie rósł tak, by nie napotykać na tkani i w ten sposób paznokieć będzie powoli korygował swój kierunek wzrostu.