Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

O leczeniu kanałowym słyszał zapewne każdy. Nie zawsze jest ono konieczne, niemniej sytuacje, kiedy okazuje się ono niezbędne, nie należą do rzadkości. Warto zatem wiedzieć, na czym dokładnie ono polega i dlaczego ważne jest, aby zostało przeprowadzone profesjonalnie.

Leczenie kanałowe – co to jest i na czym polega?

Leczenie kanałowe – czyli endodontyczne – jest leczeniem zębów, w których doszło do nieodwracalnego uszkodzenia miazgi, zwykle wskutek długo nieleczonej próchnicy. Tutaj warto parę słów poświęcić budowie zęba – jego korona składa się z trzech warstw, a mianowicie ze szkliwa, z zębiny oraz z miazgi. Komora miazgi, która jest mocno unerwiona, znajduje się pod zębiną. W obrębie koronowej części miazgi dochodzi niekiedy do zakażenia, które może doprowadzić do zapalenia miazgi. Objawia się ono dotkliwym bólem. Leczenie kanałowe polega na usunięciu uszkodzonej chorobowo tkanki, co należy zacząć od wywiercenia otworu w koronie zęba.

Leczenie kanałowe – dlaczego trzeba je podjąć?

Leczenie kanałowe jest absolutnie niezbędne, kiedy zapalenie miazgi spowodowało jej nieodwracalne uszkodzenie. Wówczas jest to jedyny sposób powstrzymania rozległego procesu próchnicowego. Jeżeli leczenie kanałowe nie zostanie w porę podjęte, trzeba niestety liczyć się z utratą zęba. Wypada również nadmienić, że leczenie kanałowe okazuje się zwykle nieodzowne nie tylko w opisanych powyżej okolicznościach, ale także w innych przypadkach jak np. martwica miazgi, wtórna próchnica, złamana korona zęba odsłaniająca miazgę, zmiany okołowierzchołkowe czy nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe etc. Gdy pojawia się charakterystyczny, silny ból nie ma co zwlekać z wizytą u stomatologa – im szybciej to nastąpi, tym większe są szanse na uratowanie zęba.

Leczenie kanałowe – kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe – jakie ma zalety?

Zdecydowanie największą zaletą, jaką odznacza się leczenie kanałowe, jest to, że stanowi ono znakomitą alternatywę dla ekstrakcji zęba. Jest ono w stanie uratować przed usunięciem nawet poważnie uszkodzony ząb. Niejednokrotnie może doprowadzić do całkowitego wyleczenia zęba. Jeżeli zostanie odpowiednio wcześnie podjęte, znacząco poprawia kondycję całego uzębienia, co z kolei przekłada się na ogólny komfort życia pacjenta. Oczywiście trzeba pamiętać o tym, aby przeprowadzać leczenie kanałowe wyłącznie w najlepszych gabinetach stomatologicznych – współpraca z doświadczonym i sprawdzonym specjalistą daje pożądane rezultaty.

Leczenie kanałowe – czy jest bolesne?

Pacjenci zgłaszający się do dentysty na leczenie kanałowe Zielonki najbardziej obawiają się związanego z tym bólu. Nie ma się czego bać, ponieważ leczenie kanałowe odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Celem nowoczesnych technik stomatologicznych jest nie tylko usprawnienie leczenia, ale także redukowanie u pacjentów dolegliwości bólowych. Należy brać poprawkę na to, że pojawi się pewien dyskomfort, niemniej zaleczenie chorego zęba przyniesie na dłuższą metę ulgę.

Artykuł napisany we współpracy z Centrum Medycznym oferującym leczenie kanałowe Zielonki.