Czy soczewki są faktycznie lepsze od okularów? Poznaj najczęściej powtarzane mity!
Osoby, które przez długi czas nosiły klasyczne okulary doskonale wiedzą, jak problematyczne mogą one być. Doskonałą alternatywą mogą być natomiast soczewki kontaktowe, na które warto zdecydować się od razu po stwierdzeniu wady wzroku. Soczewki zapewniają szersze pole widzenia oraz są bardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu. Pomimo posiadania licznych zalet, soczewki nadal budzą jednak sporo kontrowersji. Obawa przed ich noszeniem najczęściej wynika jednak z niewiedzy.
Poznaj 5 najczęściej powtarzanych mitów na temat soczewek kontaktowych!
Pierwszy mit – soczewki nie są tak dobre co okulary
Nie jest to prawda z bardzo prostego powodu. Okulary znajdując się w odległości ok. 1-2 cm od naszego oka nie zapewniają tak dobrej korekcji wady wzroku co szkła kontaktowe umieszczone bezpośrednio na jego powierzchni. Dzięki temu soczewki kontaktowe dają nam lepszą jakość oraz ostrość widzenia. Ich przemieszczanie się wraz z okiem z kolei gwarantuje szerokie pole widzenia. Ponadto, szkła kontaktowe sprawdzają się przy każdej pogodzie, także podczas opadów deszczu czy śniegu. W ich przypadku nie występuje bowiem zjawisko parowania.
Drugi mit – zakładanie soczewek jest bolesne i trudne do opanowania
Podczas zakładania soczewek nie wkładamy palców bezpośrednio do oka. Nie ma więc ryzyka podrażnienia gałki ocznej. Samo zakładanie soczewek mimo tego, że wymaga nieco wprawy i praktyki, jest bardzo proste. Aby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić salon optyczny i spróbować samodzielnego zakładania soczewek. Lekarz przekaże nam praktyczne wskazówki dotyczące bezbolesnej i szybkiej aplikacji szkieł kontaktowych. Trudności, które często napotykamy na samym początku wynikają więc głównie z naszych obaw oraz braku doświadczenia. Wraz z praktyką znikają, a sama aplikacja soczewek zajmuje zaledwie kilka sekund.
Trzeci mit – soczewka może przesunąć się za oko
To nieprawda, gdyż nie ma fizycznej możliwości, aby soczewka kontaktowa mogła wpaść za oko. Wynika to z samej budowy oka, w którym spojówka gałkowa płynnie przechodzi w spojówkę powiekową tworząc barierę uniemożliwiającą soczewce dostanie się poza gałkę oczną.
Czwarty mit – soczewki kontaktowe wywołują infekcje i nie pozwalają oczom oddychać
Nowoczesne soczewki kontaktowe są produkowane z materiałów umożliwiających przepuszczanie tlenu. Płyny do przechowywania i czyszczenia soczewek z kolei skutecznie likwidują z ich powierzchni zanieczyszczenia, mikroorganizmy oraz osady wywołujące infekcje. Soczewki nie utrudniają więc oczom oddychania, a właściwie czyszczone i konserwowane nie prowadzą do infekcji. Podrażnienia podczas użytkowania soczewek wynikają głównie z naszych własnych błędów, w tym niemycia rąk przed dotknięciem soczewki, braku wizyt kontrolnych u okulisty, zbyt długiego czasu korzystania z jednej pary soczewek oraz stosowania niewłaściwie wybranych soczewek i preparatów.
Piąty mit – nosząc soczewki musimy zrezygnować z makijażu
Na szczęście nie jest to prawda, a korzystanie z kontaktów wcale nie wymaga od nas rezygnacji z malowania się. Dla zdrowia oczu należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad. Po pierwsze, soczewki zakładamy przed przystąpieniem do makijażu. Po drugie, wieczorem w pierwszej kolejności zdejmujemy soczewki, a dopiero później możemy przystąpić do demakijażu. Dla bezpieczeństwa warto także sięgnąć po specjalne płyny do demakijażu dla osób korzystających z soczewek.
Sprawdźmy, kto powinien sięgnąć po soczewki kontaktowe!
Osoby aktywne
Praktyczne soczewki kontaktowe to świetny wybór dla osób aktywnych, które uprawiają sport, imprezują oraz dużo czasu spędzają w ruchu. Podczas ich noszenia możemy jeździć na rowerze, grać w tenisa, tańczyć oraz wykonywać wiele innych czynności, które mogłyby znacznie utrudniać klasyczne okulary. Soczewki kontaktowe doskonale nadają się także do noszenia z ochronnymi goglami, które zakłada się m. in. podczas jazdy na nartach, rowerze lub w czasie grania w squasha.
Dla osób, które wstydzą się swojej wady wzroku
Mimo tego, że posiadanie wady wzroku nie jest dziś żadnym powodem do wstydu, wiele osób nadal pragnie ukryć fakt korzystania z okularów. Soczewki kontaktowe to świetne, bo całkowicie niewidoczne na zewnątrz, rozwiązanie! Zapewniają dyskrecję oraz pozwalają zachować swój dotychczasowy wygląd pomimo słabszego wzroku.
Dla osób zapominalskich
Okulary bardzo łatwo jest zostawić w domu lub zapomnieć ich zabrać ze sobą z pracy, auta czy z torebki. Osoby korzystające z soczewek kontaktowych noszą je przez cały dzień, nie ma więc szans, aby o nich zapomniały. Soczewki ponadto trudno jest uszkodzić lub zgubić, co gwarantuje nam doskonałą jakość widzenia w każdej sytuacji oraz miejscu.
Soczewki idealne do jazdy „za kółkiem”
Kierowcy prowadzący auto w okularach często skarżą się na odblaski. Soczewki całkowicie eliminują ten problem, gdyż w przeciwieństwie do okularów nie odbijają światła. Idealnie nadają się do prowadzenia samochodu w lecie, kiedy natężenie promieni słonecznych jest szczególnie duże. Co więcej, nosząc soczewki możemy jednocześnie korzystać także z okularów przeciwsłonecznych.