Płaskostopie poprzeczne - kiedy niezbędna jest operacja?

Płaskostopie poprzeczne nie jest klasyfikowane jako choroba lecz jako jeden z typów budowy stopy. Niestety, stopa poprzecznie płaska jest bardziej narażona na różnego rodzaju przeciążenia kości śródstopia, które z czasem mogą prowadzić do bolesnych dolegliwości zwanych metatarsalgią. Co wpływa na ukształtowanie podeszwy stopy i w jaki sposób go korygować, by zminimalizować ryzyko powikłań?

Co wpływa na spłaszczenie podeszwy stopy?

Płaskostopie poprzeczne - kiedy niezbędna jest operacja?

W przypadku prawidłowej budowy stopy, punkt podparcia skupiony jest na I kości śródstopia, natomiast w sytuacji, gdy mamy do czynienia z zaburzeniami wysklepienia podeszwy, ciężar ciała przeniesiony jest na II i III kość i piętę.

Przyczyn występowania tej dolegliwości doszukiwać się można w:

  • nieodpowiednio dopasowanym obuwiu,

  • długotrwałym obciążeniu i nadwyrężeniu wywołanym np. wielogodzinną pracą stojącą,

  • nadwadze,

  • zmianach stawowo - mięśniowych (spowodowanych np. urazami lub uszkodzeniami) oraz reumatologicznych,

  • zaburzeniach związanych z budową palców ( np. paluch koślawy, palce młotkowate)

  • wiotkości stawów.

Obniżenie wysklepienia podeszwy może być także cechą wrodzoną.

Dolegliwości związane z płaskostopiem poprzecznym

Problemy związane z wadami budowy stopy, dotykają niemal 65% całej populacji. Pierwsze objawy występujące w związku z płaskostopiem poprzecznym, to zgrubienia naskórka i charakterystyczne odciski zwane modzelami. Już na tym etapie zmiany powinien zbadać specjalista (np. lekarz ortopeda z Krakowa). Wraz ze wzrostem stopnia zaawansowania zaburzenia, pojawiają się dolegliwości bólowe w przedniej części stopy oraz ból podeszwy pogłębiony w czasie chodzenia bez butów lub w obuwiu o miękkim i elastycznym spodzie. Długi okres narażenia stopy na przeciążenia może w konsekwencji prowadzić do wystąpienia tzw. choroby Mortona, czyli przewlekłego podrażnienia nerwu występującego w śródstopiu, w wyniku którego pojawia się piekący ból promieniujący w stronę palców. Płaskostopie poprzeczne predysponuje również do uszkodzenia płytki podeszwowej, stanów zapalnych stawu śródstopno – palcowego i metatarsalgii.

Leczenie bezinwazyjne

Proces leczenia płaskostopia poprzecznego opiera się w głównej mierze na łagodzeniu uciążliwych objawów, począwszy od usuwania zgrubień skórnych, przez noszenie odpowiednich wkładek, a na rehabilitacji kończąc. Wyboru formy leczenia objawowo – zachowawczego dokonuje lekarz ortopeda z Krakowa. W przypadku zastosowania profilowanych wkładek do butów, leczenie polega na wypełnieniu zapadniętego łuku i podniesienia go do prawidłowej wysokości. Dzięki temu stopie przywraca się fizjologiczne ustawienie. Na tej samej zasadzie również działa stosowanie butów ortopedycznych o profilowanej i amortyzującej podeszwie, specjaliści zalecają jednak indywidualne dobieranie wkładek. Dużym wsparciem w eliminacji objawów są ćwiczenia wzmacniające aparat mięśniowo – więzadłowy stopy oraz kinesiotaping.

Leczenie operacyjne

Płaskostopie poprzeczne - kiedy niezbędna jest operacja?

W przypadku słabych efektów terapii bezinwazyjnej i pogłębienia wad, specjalista zazwyczaj decyduje o skierowaniu pacjenta na operację. Polega ona na usunięciu wszelkich schorzeń mających związek z pojawieniem się płaskostopia poprzecznego oraz rekonstrukcji prawidłowego kształtu stopy. Zabieg przywrócenia łuku poprzecznego wykonuje np. lekarz ortopeda z Krakowa.