Dlaczego warto korzystać z glukometru?

Cukrzyca jest przewlekłym problemem zdrowotnym. Często może powodować inne poważne choroby. Dlatego należy regularnie monitorować poziom cukru i utrzymywać go na stałym poziomie. Glukometr jest niezbędnym narzędziem dla cukrzyków.

Dlaczego warto korzystać z glukometru?

Jak stosować glukometr?

Procedura jest dość prosta. Paski zostały zaprojektowane w taki sposób, aby nie było żadnych problemów. Najpierw pacjent musi pobrać próbkę krwi, aby zdiagnozować poziom cukru. Pobierana jest z palca przez lancet. Wystarczy tylko jeden mikrolitr krwi.

Paski testowe zawierają enzym, utleniający glukozę do glukonolaktonu. Ta reakcja utleniania wytwarza prąd elektryczny poprzez przeniesienie elektronów na inne związki wskaźnikowe. Na wyświetlaczu cyfrowym zobaczymy poziom cukru.

Urządzenie do monitorowania cukru oprócz aktualnego kontrolowania poziomu glukozy, wyposażone jest też w inne przydatne funkcje. Najczęściej zawiera oprogramowania do śledzenia stężenia glukozy, synchronizację, funkcję zarządzania danymi, dużą pamięć i komunikację bezprzewodową.

Dlatego nowoczesne glukometry są polecane wszystkim pacjentom z cukrzycą. Jednak podczas korzystania z tego urządzenia, użytkownik musi zadbać o kilka podstawowych kwestii. Dotyczą higieny i własnego bezpieczeństwa. Wtedy wynik będzie miarodajny. Należy dokładnie umyć palec przed pobraniem krwi, aby zapobiec zakażeniu w miejscu ukłucia.

Upewnij się, że palec jest suchy przed rozpoczęciem testu. W przeciwnym razie możesz doprowadzić do infekcji. Kłuj się od strony opuszków palców, wtedy unikniesz dyskomfortu.

Dlaczego warto korzystać z glukometru?

Cukrzyca typu 1 i 2

W przypadku pacjentów z cukrzycą typu 1 lekarz zwykle zaleci przynajmniej czterokrotne sprawdzanie cukru codziennie. Najczęściej należy wykonać badanie przed i po posiłku i po treningu.

W przypadku cukrzycy typu 2 należy zapytać lekarza, jak często trzeba sprawdzać poziom cukru.

Dlaczego warto korzystać z glukometru?

Najważniejsze zalety

Dzięki glukometrowi możemy monitorować poziom glukozy niezależnie od czasu i miejsca. Wiedza na temat Twojego obecnego stanu zdrowia pozwala podjąć właściwą decyzję o przyjmowaniu nowych leków lub przetestowania nowej diety, lub posiłku albo treningu. Lekarz będzie mógł również podjąć właściwe kroki w nagłych przypadkach.

Nieprawidłowy poziom glukozy we krwi może powodować wiele komplikacji zdrowotnych, zarówno wtedy, gdy jest za wysoki, jak i wtedy, gdy jest za niski. Jednak temu ryzyku można łatwo zapobiec, jeśli cukrzyk regularnie korzysta z glukometru. Wszelkie nietypowe zmiany może łatwo zaobserwować właśnie dzięki glukometrowi.

Każdy pacjent z cukrzycą ma określony docelowy zakres poziomu glukozy. Jest ustalany przez lekarza na podstawie kilku czynników. Zwykle bierze pod uwagę wiek, typ cukrzycy (1 lub 2) i inne istniejące choroby. Taki zakres jest ważny dla wszystkich diabetyków.

Nowoczesne urządzenia są zaawansowane technologicznie. Dlatego dostarczają danych nie tylko z tego samego dnia, ale również z całego tygodnia lub nawet dłużej. Jest to naprawdę niesamowita zaleta, ponieważ łatwo możesz kontrolować swój poziom glukozy. Łatwo uchwycić wszystkie wzrosty i spadki cukru.

Artykuł przygotowany przy współpracy z serwisem Zdrowy Diabetyk - przeczytaj u nas więcej na temat: urządzenie do pomiaru cukru.