Jak polepszyć swój metabolizm?

 

Home office oraz zamknięcie wielu siłowni, czy boisk szkolnych niestety powoduje duże problemy ze zdrowiem u dzieci i dorosłych. Niewielu osobom chce się trenować w domu lub nie mają ku temu warunków. Istnieją jednak sposoby, by nawet podczas pandemii polepszyć swój metabolizm i przyspieszyć spalanie kalorii.

Jak polepszyć swój metabolizm?

Regularne jedzenie

Spożywanie odpowiedniej ilości kalorii jest wyjątkowo ważne, ale nie mniej ważne jest też regularne jedzenie. Jeśli przez cały dzień nie jemy nic pożywnego, a na wieczór zjadamy największe porcje, możemy być narażeni na nadwagę. Najlepiej podzielić sobie spożywane posiłki na kilka części, uwzględniając zdrowe przekąski. Nawet przy pracy zmianowej jest to możliwe. Na pewno znajdziemy czas na wypicie niewielkiej ilości kefiru, czy zjedzenie kawałka banana. Dzięki temu cukier w organizmie będzie na równym poziomie przez cały dzień.

Picie odpowiedniej ilości wody

Aby pobudzić metabolizm, należy pić odpowiednia ilość wody. Dla dorosłego człowieka o wadze do 70 kg przypada 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Warto sprawdzić, czy faktycznie wypijamy tyle wody, ile zalecają lekarze.

Codzienny ruch

Nic tak nie pobudza metabolizmu jak codzienny ruch. Może być to 30 minutowy marsz, ale również sprawdzi się krótki trening interwałowy. Pobudzi spalanie tłuszczu, a także metabolizm. Można dzięki niemu również znacznie zwiększyć wydolność serca i układu krążenia.

Odpowiednia ilość snu

Pewnie każdy z nas miał czas w swoim życiu, kiedy nie dosypiał. Organizm, który się nie regeneruje znacznie zwalnia swoje obroty. Metabolizm jest bardzo spowolniony, by oszczędzać energię na trudniejszy czas. Regeneracja poprzez sen jest wyjątkowo ważna. Jeśli nie jesteś w stanie przespać minimum 6 godzin w nocy, rób małe 15 minutowe drzemki. Pomogą w lepszym funkcjonowaniu.

Postaw na węglowodany złożone

Wiele osób popełnia podstawowy błąd – zjada małe porcje, ale niezdrowych pokarmów – zamiast pełnowartościowego śniadania słodka - bułka, zamiast obiadu składającego się z warzyw i białka – kanapka z automatu. Niestety takie postępowanie sprawia, że organizm nie ma odpowiedniego paliwa do działania. Węglowodany złożone znacznie dłużej rozkładają energię w organizmie i sprawiają, że czujemy sytość. Wpływa to pozytywnie również na nasz metabolizm.