Czy niedociśnienie tętnicze jest groźne?
Niedociśnienie tętnicze to przypadłość, która w zdecydowanej większości przypadków nie jest groźna. Problemy z niedociśnieniem pojawiają się o wiele rzadziej niż problemy z nadciśnieniem. Jednak mogą występować one w każdej grupie wiekowej. Co zatem warto wiedzieć na temat niskiego ciśnienia krwi?
Niedociśnienie tętnicze – podstawowe informacje.
Jak powszechnie wiadomo idealne ciśnienie wynosi 120/80 mmHg. Za niskie ciśnienie tętnicze uznaje się natomiast taki poziom ciśnienia, który jest mniejszy od 100/60 mmHg. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas mówimy wówczas o hipotonii. W przypadku niedociśnienia u niektórych osób mogą pojawić się takie objawy jak zawroty głowy, senność czy nawet omdlenia. Kto jest szczególnie narażony na niedociśnienie tętnicze? Hipotonia zazwyczaj występuje u bardzo szczupłych osób lub u tych osób, które są wyjątkowo aktywne fizycznie np. u sportowców. Narażone są na nią także osoby, żyjące w ciągłym stresie czy też dzieci o niewielkiej masie ciała, u których właśnie zaczyna się okres dojrzewania. Niedociśnienie z reguły nie powoduje większych problemów zdrowotnych. U wielu osób organizm potrafi nawet samoczynnie przyzwyczaić się do takiego stanu. Jednak pamiętajmy o tym, że gwałtownych spadków ciśnienia nie powinno się lekceważyć, ponieważ mogą one prowadzić nawet do utraty przytomności.
Niedociśnienie tętnicze – leczenie.
W przypadku niedociśnienia tętniczego leczenie farmakologiczne jest rzadko stosowana praktyką. Jeżeli jednak problem ten jest dla nas dokuczliwy należy zgłosić się na wizytę do lekarza, który będzie w stanie ocenić stan naszego zdrowia. Pamiętajmy, że przy niskim ciśnieniu zaleca się między innymi: regularne spożywanie prawidłowo zbilansowanych posiłków, uprawianie sportu (najlepiej sprawdzi się pływanie lub jazda na rowerze), zadbanie o odpowiednią jakość i ilość snu, właściwe nawodnienie organizmu (co najmniej 8 szklanek wody na dobę). Ponadto należy podkreślić, że osoby cierpiące na hipotonię powinny unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Warto również dodać, że do produktów, które są w stanie podnieść ciśnienie krwi zaliczamy np.: kofeinę, żeń szeń czy guaranę.