Syndrom „czerwonego oka” u dzieci
Zapalenie spojówek określane jest mianem „czerwonego oka”, ponieważ towarzyszy mu charakterystyczne zaczerwienienie całej gałki ocznej. Jest to dolegliwość szczególnie często dotykająca dzieci, więc rodzice powinni wiedzieć, w jaki sposób sobie z nią radzić, aby dziecku ulżyć w cierpieniu.
Zapalenie spojówek
Oczy dzieci, podobnie jak praktycznie wszystkie inne układy i narządy, nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Prowadzi to do sytuacji swędzenia oczu, a to z kolei powoduje nanoszenie do oczu różnych substancji drażniących. Efektem tego jest łzawienie i pieczenie oczu, zaczerwienie spojówek, a nawet odczuwanie bólu. Są to wszystko objawy, które bardzo mocno wpływają na komfort życia.
Rozpoznanie zapalenia spojówek u dzieci bywa trudne, ponieważ większość objawów ma charakter niespecyficzny, przez co konieczne jest zwracanie uwagi przede wszystkim na objaw najbardziej powszechny, od którego choroba wzięła swoją potoczną nazwę. Badanie u okulisty także nie jest proste, ponieważ zapalenie spojówek powoduje nadwrażliwość na bodźce, co z ogólnym dyskomfortem powodowanym przez badanie okulistyczne sprawia, że dzieci bardzo często odmawiają współpracy z lekarzem i utrudniają przeprowadzenie diagnostyki.
Chociaż objawy nie powodują bezpośredniego zagrożenia dla dziecka, nie powinno się bagatelizować tej choroby. Jej potencjalne powikłania obejmują przede wszystkim przekształcenie się choroby w jej formę przewlekłą, która z czasem będzie wpływać na pogarszanie się jakości widzenia.
Przyczyny zapalenia spojówek
Lista przyczyn zapalenia spojówek u dzieci jest długa i zazwyczaj skraca się wraz z biegiem lat. Zdecydowanie najczęściej choroba pojawia się u dzieci mających alergiczne problemy ze spojówkami, cierpiącymi na częste nieżyty nosa, atopowe zapalenie skóry oraz u dzieci chorujących na różne alergie. Alergiczne zapalenie spojówek to coraz częściej diagnozowana przyczyna problemów. Może mieć wiele postaci, od ostrej po sezonową, a nawet całoroczną. Jej najważniejszym objawem jest mocne swędzenie oczu oraz silne łzawienie. Pojawia się też często katar oraz obrzęk spojówek i nosa.
Warto wiedzieć, że także infekcje wirusowe, bakteryjne oraz grzybicze mogą być bezpośrednią przyczyną choroby. Wśród bakterii powodujących zapalenie spojówek najczęściej można wyróżnić:
• Gronkowce;
• Paciorkowce;
• Neisseria gonorrhoeae;
• Pałeczki gram-ujemne;
• Haemophilus influenzae;
• Bakterie Moraxella.
Zakażenia bakteryjne są szczególnie niebezpieczne, ponieważ choroba może się rozwijać w sposób ostry, co zazwyczaj powoduje szybką reakcję, ale może mieć też przebieg półostry lub przewlekły, co już pozostaje dłużej niezauważone. Zapalenia ostre najczęściej pojawiają się na jednym oku i wtedy też mamy do czynienia z dużą ilością wydzieliny ropnej.
Bakterie mają tendencję do zajmowania większych partii organizmu i przy zapaleniach spojówek bardzo często pojawiają się także objawy ze strony górnych dróg oddechowych. Mają one charakter bardzo podobny do typowego nieżytu nosa, ale dochodzi do nich jeszcze kwestia napuchniętych powiek, dolegliwości bólowych oraz powiększonych węzłów chłonnych. Taki zestaw problemów pojawia się najczęściej u noworodków.
Leczenie zapalenia spojówek
Leczenie zapalenia spojówek zależy od rodzaju czynnika, który wywołał schorzenie. Jeśli są to bakterie, pierwszym wyborem są antybiotyki, ale nie należy ich podawać miejscowo zbyt długo, by nie naruszyć równowagi biologicznej oka. W przypadku podłoża alergicznego konieczne jest podanie środków mających na celu wyłączenie reakcji histaminowej.