Sen dobrej jakości - jak o niego zadbać?

Na ogólny stan zdrowia i samopoczucia ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest jakość snu, o który warto zadbać. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że zaburzenia w tym zakresie mogą wpływać na pojawianie się dolegliwości różnego rodzaju. Są to między innymi choroby układu krążenia, otyłość, cukrzyca, a nawet depresja.

Sen dobrej jakości - jak o niego zadbać?

Jak zapewnić sobie zdrowy sen?

Poza względami zdrowotnymi, spokojny i odpowiednio długi sen zapewnia piękny wygląd skóry. Odpoczynek w tej postaci regeneruje, o czym świadczą wyniki wielu przeprowadzonych badań naukowych. Jak się okazuje, na jakość snu ma wpływ zachowanie tuż przed nim. Sypialnia ma być przede wszystkim miejscem odpoczynku, dlatego spożywanie w niej posiłków, oglądanie telewizji jest niewskazane. Pozbycie się tych nawyków wpływa pozytywnie na wyciszenie i tym samym łatwiejsze zasypianie. Warto również zrezygnować z leżenia po przebudzeniu w łóżku oraz drzemek w trakcie dnia. Drugim aspektem jest pora snu, najlepszym rozwiązaniem jest przyzwyczajenie organizmu do tych samych godzin odpoczynku. Liczba godzin jest już kwestią indywidualną, ponieważ czasami wystarczy 7 godzin na wypoczynek, innym razem potrzebne jest aż 9, czy 10.

Rezygnacja z używek na rzecz sportu

Odpoczynkowi w postaci snu służy również przebywanie w ciemnych pomieszczeniach. Wpływa to znacznie poczucie senności. Jednocześnie wiąże się to z unikaniem wieczorami zbyt jasnych pomieszczeń. W sposób pobudzający i odciągający od snu działają także wyświetlacze urządzeń elektronicznych. Dobrym przyzwyczajeniem jest ponadto wietrzenie sypialni albo ustawienie nieco niższej temperatury. Bardzo duży wpływ, niestety negatywny na jakość snu mają używki w postaci kawy, papierosów oraz alkoholu. Powinno się je zastąpić sportem, wystarczy tak naprawdę zwykły spacer, przejażdżka rowerowa, czy jogging. Sen wówczas jest zdecydowanie wyższej jakości, pomimo zmęczenia, organizm jest jednocześnie zrelaksowany. Likwiduje się również pokłady stresu, który niestety negatywnie wpływa na każdy rodzaj wypoczynku i ogólne samopoczucie.