Dlaczego suplementacja DHA w ciąży i okresie karmienia piersią jest tak istotna?
Ciąża to bardzo wymagający czas w życiu każdej kobiety, kiedy szczególna dbałość o siebie jest wskazana. W organizmie przyszłej mamy zachodzi wiele zmian, toteż rośnie nie tylko zapotrzebowanie energetyczne, ale i popyt na witaminy i minerały. Podobnie sytuacja ma się w okresie karmienia piersią, kiedy to dziecko wszelkie niezbędne składniki powinno otrzymywać wraz z mlekiem matki.
Aby uniknąć niedoborów, podstawą jest zbilansowana dieta, jednak sama dieta w tym wyjątkowym okresie może nie wystarczyć, dlatego warto wprowadzić suplementację. Zaleca się wybierać spośród preparatów rekomendowanych przez PTPiG (Polskie Towarzystwo Położników i Ginekologów). Jednym z takich suplementów jest Pregna DHA.
Jakie witaminy i minerały suplementować w ciąży?
W okresie ciąży dostarczanie sobie odpowiedniej ilości witamin i minerałów jest bardzo ważne dla do prawidłowego przebiegu ciąży, rozwoju płodu oraz dla zdrowia przyszłej mamy. Składniki jakie warto suplementować to kwas foliowy, jod, witaminę D3, żelazo oraz kwasy DHA.
Suplementacja kwasu DHA a rozwój płodu i zdrowie dziecka
Kwasy DHA odgrywają ogromną rolę w rozwoju układu nerwowego dziecka. Należy pamiętać, że układ nerwowy zaczyna rozwijać się wcześnie, dlatego zaleca się suplementację kwasów DHA już od początku ciąży, przez cały okres jej trwania, aż do zakończenia karmienia piersią.
Naturalnym źródłem kwasów DHA są głównie tłuste ryby morskie, algi i niektóre owoce morza. W Polsce spożycie tych produktów jest stosunkowo niewielkie, stąd konieczność suplementacji tego składnika.
DHA odpowiada za prawidłowy rozwój mózgu i siatkówki oczu u płodu. Co więcej minimalizuje on nie tylko ryzyko przedwczesnego porodu, ale i możliwość wystąpienia cukrzycy typu I, alergii jak również nadciśnienia w wieku dorosłym. Pozytywnie wpływa także na działanie systemu immunologicznego. Można więc śmiało powiedzieć, że suplementacja kwasów DHA to inwestycja w zdrowie dziecka, która będzie procentować i wiele, wiele lat później.
Z punktu widzenia samej mamy, bardzo ważna właściwość kwasu DHA to fakt, że reguluje on neuroprzekaźnictwo (chodzi o serotoninę i dopaminę, czyli hormony odpowiedzialne za samopoczucie), co przekłada się na to, że niweluje wahania nastrojów jak i zagrożenie.
Jak widać korzyści z suplementowania tego składnika się nieocenione. Co jednak z rtęcią zawartą z rybach morskich? Jeden z dostępnych na rynku, polecanych preparatów, Pregna DHA został stworzony na bazie wysokooczyszczonego oleju z tłustych ryb morskich, dzięki czemu zminimalizowano zawartość metali ciężkich i rtęci, jak i specyficzny smak i zapach oleju rybiego.
Jaka dzienna dawka DHA dla kobiet ciężarnych i karmiących?
Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, kwas DHA należy suplementować na poziomie 200 mg dziennie. W przypadku bardzo małego spożycia ryb, będzie to już 400-600 mg. W przypadku, gdy kobieta obciążona jest dużym ryzykiem przedwczesnego porodu, ta dawka będzie jeszcze większa. Wspomniany tu już preparat Pregna DHA zawiera aż 300 mg DHA w jednej, łatwej do połknięcia kapsułce.