Eko-kosmetyki dla dzieci - dowiedz się, jakie składniki powinny zawierać

dziecko

Naturalne kosmetyki, które bazują na ekologicznych składnikach, które dodatkowo są wzbogacone o minerały i witaminę E to najlepszy sposób na to, by skutecznie pielęgnować wrażliwą skórę dziecka. Czytając składniki kosmetyków trzeba zwracać uwagę na to, by nie było tam składników konserwujących, zapachów syntetycznych i barwników, które mogą podrażniać, uczulać i wysuszyć ciało.

Produkty dla dzieci często mają także parafinę. Jest to olej mineralny, który jest pochodna ropy naftowej i wykorzystuje się go w formie wypełniacza, ponieważ ma niską cenę. Parafina tworzy nieprzepuszczalną powłokę na skórze jak folia, skora nie będzie więc oddychać, zaczyna się nadmiernie pocić, przez co będzie tracić wilgoć.

Idealny eko-kosmetyk dla dzieci

Produkty, które są sygnowane oznaczeniem eko albo bio muszą spełniać stosowne kryteria. Jeśli po nie sięgamy to musimy mieć pewność, że preparat jest przygotowany wyłącznie w oparciu o naturalne oraz bezpieczne dla skóry składniki. Zdarzać się jednak może tak, że napis jest tylko napisem, dlatego jeśli kosmetyki się kupuje trzeba sprawdzić kilka kwestii na opakowaniu takiego produktu:

 • Czy ma 100% substancji naturalnych
 • Czy składniki pochodzą z upraw bio
 • Czy w składzie nie ma parabenów
 • Czy nie ma glikolu
 • Czy nie ma silikonu
 • Czy nie ma PEG i PPG – a więc szkodliwych emulgatorów a więc zagęszczaczy oraz substancji, które przedłużają trwałość
 • Czy nie ma SLS oraz SDS – detergentów odpowiadających za pienienie
 • Czy nie ma parabenów oraz EDTA – konserwantów
 • Czy nie ma olejów mineralnych
 • Czy nie ma aluminium
 • Jakie jest pH produktu
 • Czy produkt jest hipoalergiczny

Eko-kosmetyki dla dzieci - dowiedz się, jakie składniki powinny zawierać

Trzeba pamiętać, że dziecko ma niedojrzałą skórę co sprawia, że nie ma odpowiedniej zdolności do regeneracji płaszcza hydrolipidowego. Dlatego bardzo istotne będzie to, by preparat do oczyszczania nie naruszał naturalnej bariery i musi mieć formułę zgodną z fizjologicznym pH. Kremowe żele na bazie naturalnych składników posiadają także organiczne oleje i roślinne wyciągi. To preparaty, których zadaniem będzie przywrócenie skórze równowagi. Dodatkowo również takie produkty mogą działać uspokajająco i relaksująco na dziecko. Takie działanie mogą mieć dodatki w postaci szyszek chmielu, olejków, eterycznych czy ekstraktów z melisy.

Najlepsze składniki balsamów do wrażliwej skóry dziecka

Powierzchnia skory dziecka w stosunku do masy ciała jest dość duża, a słabo wykształcone gruczoły potowe oraz łojowe nie spełniają swoich zadań nawilżających, z tego względu wymagają one szczególnej troski, szczególnie w pierwszych latach zycia. Wybierając produkt dla dziecka na pewno trzeba kierować się zawartością składników roślinnych. Trzeba zwracać uwagę na certyfikaty, które będą potwierdzać naturalne pochodzenie. Korzystny wpływ na skórę dziecka maja oleje. Będą one odżywiać skóre i chronić przed działaniem czynników zewnętrznych, mogą mieć działanie lekko nawilżające. Jeśli chodzi o propozycje, na które można się zdecydować znajdują się: olej canola, olej konopny, olej z migdałów, olej kokosowy.