Co warto wiedzieć o aparacie ortodontycznym w Krakowie?

Wady zgryzu to wszelkie nieprawidłowości w budowie żuchwy lub układzie zębów. Mogą mieć podłoże genetyczne, ale często ich przyczyną okazują się nawyki, takie jak ssanie palca czy długotrwałe ssanie smoczka. Ponadto, do rozwoju wad zgryzu może dojść na skutek oddychania przez usta. Sprzyja im także próchnica zębowa oraz szybka utrata zębów.

W praktyce zęby, które są ustawione w nieprawidłowy sposób, narażone są w dużym stopniu na próchnicę oraz groźne choroby przyzębia. Trudno jest je bowiem czyścić, ze względu na utrudniony dostęp do niektórych zakamarków. Dodatkowo wada zgryzu w skrajnych przypadkach może doprowadzić do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi. Zęby, które są mocno stłoczone i nachodzące na siebie, często bywają mocno starte, co prowadzić może do odsłonięcia się szyjek zębowych. W przypadku różnego rodzaju wad gryzu najczęściej stosowanym narzędziem jest aparat ortodontyczny.

W jaki sposób działa aparat ortodontyczny?

Zadaniem aparatu ortodontycznego jest wywieranie nacisku na zęby. Na skutek tego dochodzi do ich przemieszczania się, co ma na celu przywrócenie prawidłowego zwarcia szczęki i żuchwy oraz odpowiednie ustawienie zębów. Aparat ortodontyczny działa przez cały czas, dzięki czemu bardzo często leczenie jest naprawdę efektywne. Jednak i tak na efekty trzeba czekać kilka lat, co jest wynikiem procesów zanikania lub nawarstwiania się tkanki kostnej w szczęce.

Pacjenci w początkowej fazie leczenia mogą skarżyć się na pewien dyskomfort, który z czasem mija. Leczenie ortodontyczne bywa długotrwałe i wymaga cierpliwości oraz odpowiedniej higieny jamy ustnej w czasie noszenia aparatu ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny i jego zalety

Okazuje się, że aparat ortodontyczny jest rozwiązaniem, które ma wiele zalet. Przede wszystkim jego noszenie przyczynia się w dużej mierze do poprawy estetyki całego uzębienia. Wiele osób decyduje się na leczenie ortodontyczne właśnie z tego względu, jednak to nie wszystko. Aparat jest także sprzymierzeńcem w walce z próchnicą, która jak już wcześniej wspomniano, w przypadku zębów stłoczonych rozwija się znacznie szybciej niż normalnie. Ponadto, wyrównując zgryz, można uniknąć zbyt dużego nacisku na ozębną. Nacisk ten przyczynia się w praktyce do uszkodzenia zębiny.

Rodzaje aparatów ortodontycznych w Krakowie

Podstawowy podział korekcyjnych urządzeń ortopedycznych rozróżnia aparaty stałe i ruchome. Te drugie zakładane są na ogół dzieciom. Można je zakładać i ściągać, a więc aparatu nie trzeba nosić cały czas. Aparaty stałe przeznaczone są dla osób dorosłych. Są one przytwierdzone do zębów i nie ma możliwości ich samodzielnego zdjęcia.

Do wyboru są w tym przypadku aparaty metalowe, ceramiczne, kryształowe czy kompozytowo-ceramiczne. Obecnie nie ma większego problemu ze znalezieniem aparatu ortodontycznego, który będzie niemal niewidoczny. Stawia się tutaj najczęściej na modele miniaturowe lub ceramiczne w kolorze dopasowanym do zębów pacjenta, często przynajmniej częściowo umieszcza po wewnętrznej stronie zębów. Jeśli chodzi o cenę, to najtańsze są zamki metalowe. Dla osób uczulonych na nikiel przeznaczone są modele bez tego pierwiastka w składzie. Kolorystyka samych zamków również bywa dość mocno zróżnicowana.

Artykuł powstał we współpracy z Dentocentrum -- centrum zdrowia zębów, oferującym m.in. aparat ortodontyczny kraków.

 

Co warto wiedzieć o aparacie ortodontycznym w Krakowie?