Tradycyjne materace sprężynowe – czy jeszcze opłaca się je kupować?

Materace sprężynowe to najbardziej klasyczny rodzaj materacy. Chętnie sięgali po nie nasi rodzice i dziadkowe i okazuje się, że moda na nie zaczyna stopniowo powracać. Materace sprężynowe coraz częściej konkurują z nowoczesnymi materacami piankowymi i lateksowymi oraz są chętnie wybierane nie tylko przez zwolenników tradycyjnych rozwiązań. Czy rzeczywiście warto zainwestować w ich zakup i jakiego rodzaju akcesoria wybierać?

Kieszeniowy czy bonellowy? Rodzaje materacy sprężynowych

Materace sprężynowe występują w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich jest nowocześniejszy materac kieszeniowy, którego konstrukcja opiera się na tradycyjnych sprężynach umieszczanych w osobnych kieszeniach. W efekcie, każda sprężyna funkcjonuje niezależnie od pozostałych, co pozwala materacowi na dopasowywanie się do kształtu ciała użytkownika. Materace sprężynowe kieszeniowe to doskonałe rozwiązanie dla par śpiących w jednym łóżku – ruchy jednej osoby nie zakłócają bowiem wypoczynku drugiej.

Innym rodzajem materacy sprężynowych są klasyczne modele bonellowe. Jeśli nie mamy bardzo ograniczonego budżetu nie warto ich kupować, gdyż są zazwyczaj mało trwałe, niewygodne w regularnym użytkowaniu oraz dają charakterystyczny efekt falowania powierzchni. Materace bonellowe nie powinny być także użytkowane przez osoby cierpiące na wady lub schorzenia kręgosłupa, gdyż nie posiadają cennej w takich przypadkach zdolności dopasowywania się do krzywizn naszego ciała.

Tradycyjne materace sprężynowe – czy jeszcze opłaca się je kupować?

Kieszeniowe materace sprężynowe – kiedy warto w nie inwestować?

Jedną z najistotniejszych zalet materacy sprężynowych jest ich stosunkowo niska cena. Dobrej jakości materac kieszeniowy kupimy bowiem w cenie niższej niż przyszłoby się nam zapłacić na akcesorium wykonane z pianki lub lateksu. Są więc doskonałym wyborem dla osób, które posiadają dość ograniczony budżet lub nie chcą wydawać dużych pieniędzy na zakup materaca. Materac sprężynowy będzie także dobrą opcją dla osób, które posiadają dość sztywny stelaż nieodpowiedni do używania z materacami piankowymi i lateksowymi.

Materace sprężynowe to doskonała opcja do wyposażenia rzadko używanego pokoju gościnnego. W takiej sytuacji zwykle nie opłaca się inwestować w dużo droższy i lepszy materac piankowy, który i tak przez większość czasu pozostanie nieużywany. Warto natomiast zastąpić go tańszym i także dość wygodnym materacem sprężynowym, który świetnie sprawdzi się do pokoju gościnnego.

Jaki materac sprężynowy wybrać?

Decydując się na kupno materaca sprężynowego warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w nim sprężyn oraz rodzaj wykończenia. Sprężyny stanowią bowiem wnętrze materaca, a w rzeczywistości śpimy na piance lub lateksie. Najlepszym wyborem będą materace sprężynowe wyposażone w sprężyny typu multipocket obłożone obustronnie pianką termo-elastyczną, wysoko-elastyczną lub lateksem.

W wyborze odpowiedniego materaca sprężynowego ważną rolę odgrywa także sama grubość obłożenia, która musi być zachowana na odpowiednim poziomie po to, aby znajdujące się pod nim sprężyny były niewyczuwalne podczas snu i przemieszczania się na materacu. Więcej praktycznych porad na temat wyboru materaca sprężynowego znaleźć można na stronie: https://www.wysypiamsie.pl/kiedy-warto-kupic-materac-kieszeniowy/.