Jak radzić sobie z łzawiącymi oczami?

łzawiace oczy

Większość alergików wiosną i latem musi męczyć się ze znacznie wzmożonym łzawieniem oczu, szczypaniem i uczuciem piasku w oczach. Związane jest to głównie z pyleniem roślin, co prowadzi do podrażniania oczu. Łzawienie u alergików może się pojawiać przez cały rok ze względu na inne alergeny, do jakich zalicza się także kurz domowy. Trzeba też podkreślić, że alergicy nie są bynajmniej jedyną grupą osób cierpiących w ten sposób. Łzawienie powoduje także wzmożony wiatr, mające tendencję do podwijania się rzęsy czy podrażniania spowodowane na przykład dymem tytoniowym bądź zwykłym zmęczeniem. Ze łzawieniem można sobie na szczęście skutecznie radzić.

Łzawienie, czyli co?

Łzawienie to zjawisko nadmiernej produkcji łez przez gruczoły łzowe. Może mieć charakter przewlekły, w którym przez większość czasu pojawia się nadmierna ilość wilgoci w okolicach gałki ocznej. Może mieć też charakter napadowy, co oznacza pojawienie się łzawienia nagle i w sposób intensywny w przypadku kontaktu z określonymi czynnikami. O łzawieniu mówimy wtedy, kiedy substancji nawilżających oko jest tyle, ze wydostają się poza jego obręb. Może to być spowodowane rozwijającym się procesem chorobowym. Płacz oczywiście nie jest łzawieniem. Płacz ma charakter ważnej funkcji nawilżającej oko i wypłukującej z niego zanieczyszczenia. Może być spowodowany urazem lub emocjami.

Jak radzić sobie z łzawiącymi oczami?

Typowe powody występowania łzawienia

Łzawienie związane jest najczęściej z:

- reakcjami alergicznymi;

- działaniem słońca i wiatru;

- syndromem suchego oka;

- infekcjami;

- obecnością w oku ciała obcego;

- przemęczeniem i stresem;

- uszkodzeniami rogówki;

- obecnością jęczmienia;

- wystawieniem na działanie dymów i oparów;

- niedrożność dróg oddechowych lub kanalików łzowych.

Sporadyczne łzawienie wywołane czynnikiem środowiskowym nie jest powodem do niepokoju. Jeśli jednak łzawienie się powtarza, a ustalenie jego źródła jest problematyczne, należy zgłosić się do lekarza. Pozornie idiopatyczne łzawienie może mieć związek z zapaleniem spojówek, wczesnymi fazami jaskry, a nawet z rozwijaniem się nowotworu.

Eliminowanie łzawienia

Jeśli łzawienie zostało wywołane poprzez czynnik mechaniczny lub chemiczny wchodzący w kontakt z ludzkim okiem, najprostsza metodą jego wyeliminowania jest usuniecie czynnika wywołującego problem. Najlepiej jest to zrobić woda lub solą fizjologiczną której pojemniczek 100ml można kupić za niecałe 10 złotych. Jest to dobry sposób na piasek w oczach, ale jeśli czynnik ma charakter alergenu, konieczne jest przyjmowanie leków powstrzymujących reakcję histaminową.

Częstym powodem łzawienia oczu jest przemęczenie, zwłaszcza wynikające z długotrwałej pracy przed komputerem. Sposobem na taki problem jest zwłaszcza regularne ćwiczenie wzroku tak, by był w stanie odpocząć od pracy przed ekranem. Metody relaksacyjne dla gałki ocznej można znaleźć w Internecie. Kiedy do łzawienia już dojdzie, skutecznym sposobem na jego przerwanie jest stosowanie chłodnych kompresów żelowych. Można je kupić już za kilka złotych w aptekach i w sklepach internetowych.