Sprawdź, czym jest piramida zdrowego żywienia!

Piramida zdrowego żywienia to podstawowy element, który powinien towarzyszyć nam przy ustalaniu dziennego czy tygodniowego menu. Bardzo często jednak znamy ją jedynie ze słyszenia oraz wiemy, że jest jedynie korzystna i wcale z niej nie korzystamy. W tym tekście przybliżamy, czym jest piramida zdrowego żywienia, jakie korzyści płyną z jej stosowania i z jakich grup produktów się składa.

Sprawdź, czym jest piramida zdrowego żywienia!

 

Czym jest piramida zdrowego żywienia?

Piramida żywienia to obrazowy sposób przedstawienia konkretnych grup produktów oraz tego ile powinny zajmować one miejsca w naszej diecie. Piramida zawiera zatem konkretne produkty odpowiednio ułożone od dołu do góry. Tak przedstawiony wykres podpowiada nam, w jakich stosunkach powinniśmy spożywać dane potrawy i produkty.

Dlaczego warto jej używać?

Piramida żywieniowa to bardzo dobry i wiarygodny sposób, aby dowiedzieć się, jak powinna wyglądać nasza dieta. Żywiąc się i stosując odpowiednie ilości produktów, mamy pewność, że do naszego organizmu dostarczamy odpowiednie ilości poszczególnych substancji odżywczych. Żywienie się takie pozwala również utrzymywać nasz organizm w danym stanie i pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Używanie piramidy żywieniowej jest też bardzo proste i wymagane jest jedynie poświęcenie chwili czasu na zapoznanie się z nią.

Piramida zdrowego żywienia

Podstawą piramidy zdrowego żywienia są warzywa i owoce. Zawierają one duże ilości substancji odżywczych i witamin oraz idealnie nadają się do utrzymania organizmu w dobrej kondycji. Na drugiej pozycji znajdują się produkty, które powinniśmy spożywać w nieco mniejszej ilości. Będą to produkty zbożowe - najlepiej pełnoziarniste takie jak pieczywo czy płatki śniadaniowe. Trzecim środkowym poziomem piramidy są produkty mleczne takie jak mleko sery czy ich pochodne. Kolejną grupą, którą powinniśmy spożywać w jeszcze nieco mniejszej ilości, są mięsa oraz ryby. Dwa lub trzy obiady mięsne oraz rybne w tygodniu to odpowiednia ilość. Na samym szczycie listy znajdują się tłuszcze roślinne, których powinniśmy używać jak najmniejszej ilości.