Alergia na pyłki - jak sobie z nią poradzić?
Osoby, które zmagają się z alergią, często wiedzą, że pojawiające się każdego dnia objawy mogą skutecznie odbierać nam radość i komfort codziennego życia. Okazuje się to tym bardziej dokuczliwe, gdy jesteśmy uczuleni na różnego rodzaju pyłki, których największe stężenie w powietrzu pojawia się podczas słonecznej, ciepłej pogody, kiedy najchętniej spędza się czas na świeżym powietrzu. Co więcej, w przypadku silnej alergii dobranie działających leków często zajmuje sporo cennego czasu i wymaga podejmowania wielu różnych prób. To sprawia, że warto dowiedzieć się, w jaki sposób zmniejszać ryzyko wystąpienia alergii w sytuacji, w której zauważamy silne pylenie różnych alergenów.
Zmniejszanie objawów alergii - o czym warto pamiętać?
Aby skutecznie zmniejszać objawy alergii, warto między innymi dowiedzieć się, co i kiedy pyli. Z tego powodu dobrym pomysłem okazuje się śledzenie prognozy pogody dla alergików lub pobranie specjalnej aplikacji będącej poniekąd dziennikiem, w którym zaznaczymy objawy pojawiające się w poszczególnych dniach i porównamy je z pylącymi w tym czasie roślinami. Dzięki temu zyskamy większą kontrolę nad alergią i dowiemy się, w jakie dni powinniśmy być szczególnie ostrożni oraz zdecydować się na przykład na wzięcie nieco większej dawki leków pozwalających na szybkie zwalczenie uciążliwych objawów.
Oprócz tego niezwykle ważne staje się dbanie o środowisku, w którym mieszkamy. W przypadku alergii na pyłki warto unikać wychodzenia z domu w słoneczne, wietrzne dni, kiedy wiemy, że w tym okresie pyli coś, na co jesteśmy mocno uczuleni. Co więcej, podczas ewentualnych wyjść dobrym pomysłem będzie założenie okularów oraz czapki, dzięki czemu pyłki nie będą osiadały zbyt mocno na włosach. Mimo to po powrocie do domu zawsze zaleca się zmianę odzieży oraz umycie włosów, aby pozbyć się z nich pyłków. Dlatego też należy unikać wietrzenia pomieszczeń w ciągu dnia i w przypadku słonecznej pogody - najlepiej robić to podczas deszczowych dni lub w nocy, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia objawów.