Jak dbać o pękające pięty?

Pęknięte pięty są problematyczne nie tylko z kosmetycznego punktu widzenia. Mogą prowadzić do dyskomfortu i bólu w innych częściach ciała, a ostatecznie prowadzić do poważniejszych chorób. O zdrowe stopy powinniśmy dążyć przez 365 dni w roku, ale wiosną czujemy się z tym jeszcze silniejsi. Regularne używanie kremu do stóp to gwarancja zadbanej skóry, mniej podatnej na pękanie. Jeśli masz problem z popękanymi piętami, można podjąć skuteczne działanie.

Przyczyny pękających pięt

Popękane pięty mogą stanowić konsekwencję nieprawidłowej pielęgnacji lub zaniedbań. Szczególnie problematyczny jest zbyt częsty i agresywny pedicure, naruszający struktury skóry lub - przeciwnie - brak nawilżania i odżywienia, skutkujące wysuszaniem i nadmiernym złuszczaniem naskórka. Na właściwą pielęgnację szczególnie powinny zwracać uwagę osoby z ogólną suchością skóry. Na piętach jest ona bardziej narażona na podrażnienia ze względu na obciążenia i noszenie obuwia.

Innym czynnikiem, który ma wpływ na pękające pięty, jest długotrwała pozycja stojąca, szczególnie na twardej powierzchni. Jeśli wymaga tego praca, warto zaopatrzyć się w specjalne amortyzujące obuwie. Pozostając w temacie butów, wspomnijmy, że noszenie butów na obcasie, układające stopę w nienaturalnej pozycji, także zwiększa nacisk i powoduje pękanie pięt. Dotyczy to w zasadzie wszystkich niekomfortowych i źle wyprofilowanych butów, szczególnie tych na cienkiej podeszwie. Nadwaga i otyłość nie tylko obciążają stawy, ale także wywołują nacisk na pięty, rozszerzając je. Jeśli skóra nie jest wystarczająco elastyczna, pęka pod wpływem tego obciążenia.

Jak dbać o pękające pięty?

Sposoby na popękane pięty

Sposób na popękane pięty zależny jest od stopnia zaawansowania zmian. W tym przypadku procentuje systematyczność, a konkretnie odpowiednie nawilżanie na co dzień. Co sprawdza się szczególnie? Krem do stóp z zawartością mocznika dobrze radzi sobie ze zrogowaciałą, mocno przesuszoną i popękaną skórą. Jeśli pięty są w bardzo złym stanie, można sięgać po wersje zawierające nawet 50 procent tego składnika, a później zmniejszać stężenie.