Jak dbać o porządek w domu?
Każdy marzy o tym, by mieć taki dom czy mieszkanie, w którym łatwo będzie utrzymać porządek nie zagracając zbytnio przestrzeni. Nie wszyscy mają multum czasu na domowe obowiązki. Warto więc dowiedzieć się, co zrobić, by sprzątanie nie było jedyną aktywnością podejmowaną po powrocie z pracy. Jak zatem zaoszczędzić przestrzeń w domu i utrzymać w nim porządek? Oto kilka praktycznych porad.
Plan sprzątania to podstawa
Warto uświadomić sobie to, by mieszkanie sprzątać regularnie. Dbanie o systematyczne utrzymanie porządku uchroni nas przed pojawieniem się bałaganu. Pełne stałe czynności sprawią, że staną się naszą rutyną. By ją sobie wyrobić najlepiej rozpocząć od sporządzenia planu sprzątania. Można wykonać go samodzielnie bądź skorzystać z gotowych już wzorów występujących w sieci. To ile czasu powinno poświęcić się na sprzątanie zależy od kilku kryteriów. Jednym z nich jest wielkość mieszkania czy domu.
Częstotliwość sprzątania
Sprzątać należy wtedy, gdy pojawia się bałagan i brud. Jest to bardzo subiektywna kwestia. Jedni będą tą potrzebę odczuwać częściej, a inni nieco rzadziej. Jest uwarunkowane własnymi przekonaniami. Należy pamiętać, by nie popadać w paranoję i robić to z dużym rozsądkiem. Mówi się, że 15 minut dziennie na poszczególne czynności jest bardziej efektywne niż przeznaczenie całego dnia na gruntowne porządki.
Codziennie bądź też na bieżąco powinno się zmywać naczynia, przecierać blaty w kuchni, wyrzucać śmieci, dbać o rośliny czy podłogę w przedpokoju – zwłaszcza w sezonie jesień-zima. Raz w tygodniu zaleca się odkurzać, myć podłogi, czyścić kuchenkę, zlewy oraz sanitariaty, prać i prasować ubrania, a także ścierać kurze z powierzchni. Raz w miesiącu powinno się zmieniać i wietrzyć pościel, myć okna i prać zasłony, wietrzyć ubrania i szafy, odkurzać przestrzeń za meblami czy myć piekarnik, kuchenkę mikrofalową, wnętrze lodówki i inne sprzęty kuchenne.
Oszczędność przestrzeni
Wolna przestrzeń jest konieczna po to, by dobrze czuć się we własnym domu czy też mieszkaniu. Jest to szczególnie kluczowe w sytuacji posiadania mniejszych mieszkań czy przestrzeni. Tutaj należy dokładnie i rozważnie przeanalizować każdy najmniejszy centymetr tak, by cała aranżacja była nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna. Najlepiej wybierać takie meble, które pozwolą na zaoszczędzenie dodatkowej przestrzeni, nadając mieszkaniu więcej przestronności. Ponadto zapewnią w mieszkaniu większy ład i porządek, gdyż wszystko będzie miało swoje miejsce.
W łazience istotna będzie wydajna szafka łazienkowa, która pomieści wszystkie niezbędne elementy, które powinny być w łazience, ale mogą być schowane, by nadać przestrzeni łazienkowej więcej lekkości i przytulności. W kuchni doskonale sprawdzi się wielofunkcyjny blat kuchenny, który będzie służył nie tylko do przygotowywania jedzenia, ale także i przechowywania oraz siedzenia. W salonach świetnym rozwiązaniem będzie regał pełniący funkcję ściany, a w sypialni wielofunkcyjny zagłówek do łóżka. W przedpokojach sprawdzają się bardzo schody będące jednocześnie pojemnymi szafami do przechowywania.