Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa

Zabieg swoje dziecko na pierwszą wizytę stomatologa, zanim skończy pierwszy rok życia lub w ciągu sześć miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba.

Jak wygląda pierwsza wizyta u stomatologa?

Pierwsza wizyta stomatologiczna jest zwykle krótka i najczęściej nie jest skoncentrowana na leczeniu. Taka wizyta pozwala dziecku poznać dentystę w spokojnej i miłej atmosferze. Niektórzy dentyści mogą poprosić rodzica, aby usiadł z dzieckiem na fotelu i przytrzymał dziecko podczas badania. Rodzic może również zostać poproszony o poczekanie chwilę w recepcji, aby zbudować relację między dzieckiem a stomatologiem.

Podczas badania dentysta sprawdzi wszystkie zęby Twojego dziecka pod kątem próchnicy. Zbada też jego zgryz i poszuka ewentualnych problemów z dziąsłami, szczęką i tkankami jamy ustnej. Jeśli jest to wskazane, stomatolog oczyści zęby i oceni zapotrzebowanie na fluor. Będzie także kształcił rodziców na temat podstawowych zasad higieny jamy ustnej u dzieci i omówi kwestie rozwojowe. Odpowie na wszelkie pytania.

 Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa 

Konsultacja u stomatologa

Tematy, które warto omówić ze stomatologiem, mogą obejmować:

  • dobrą higienę jamy ustnej dziecka,
  • profilaktyka jamy ustnej,
  • zapotrzebowanie na fluor,
  • nawyki, związane ze ssaniem kciuka, wypychaniem języka, ssaniem smoczka,
  • kamienie milowe rozwoju,
  • ząbkowanie,
  • odpowiednie odżywianie,
  • harmonogram kontrolnych wizyt dentystycznych. Wielu dentysta zaleca wizyty co 6 miesięcy, aby zwiększyć poczucie komfortu u dziecka, monitorować rozwój zębów i natychmiast leczyć ewentualne problemy.

Rodzic lub opiekun prawny, który towarzyszy dziecku podczas tej pierwszej wizyty, zostanie poproszony o wypełnienie stosownych formularzy odnośnie dziecka. Przygotuj wszystkie niezbędne dane.

 Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa 

Jaka jest różnica między dentystą dziecięcym a zwykłym stomatologiem?

Dentysta dziecięcy przeszedł odpowiednie szkolenie. Dodatkowa edukacja koncentruje się na monitorowaniu i leczeniu zębów mlecznych, zachowaniu dziecka, rozwoju fizycznym i specjalnych potrzebach stomatologii dziecięcej. Pomimo tego, że każdy dentysta jest w stanie zaspokoić potrzeby dziecka w zakresie zdrowia jamy ustnej, dentysta dziecięcy, personel i gabinet są nastawione na opiekę nad dziećmi. Jeśli Twoje dziecko ma specjalne potrzeby, należy rozważyć usługi dentysty dziecięcego. Zapytaj swojego stomatologa, czy poleca jakiegoś specjalistę.