Reumatyzm tkanek miękkich - sprawdź, czym jest, jakie ma objawy i jak go zdiagnozować

Reumatyzm to jedna z bardziej dokuczliwych i uciążliwych chorób. Pomimo dostępu do nowoczesnego leczenia w dalszym ciągu niezwykle ważna jest diagnostyka i odpowiednio szybka reakcja. Poniżej przedstawiamy jeden z najczęściej występujących typów reumatyzmu, czyli reumatyzm tkanek miękkich oraz podajemy najważniejsze informacje związane z objawami, leczeniem czy rozpoznaniem.

Reumatyzm tkanek miękkich -  sprawdź, czym jest, jakie ma objawy i jak go zdiagnozować

 

Czym jest reumatyzm tkanek miękkich?

Reumatyzm tkanek miękkich jest jednym z najpopularniejszych rodzajów reumatyzmu. Najczęściej objawami tego typu choroby są bóle barków i łokci oraz innych stawów posiadających więzadła czy ścięgna. Reumatyzm tkanek miękkich jest wywołany długotrwałym przeciążeniem trwającym np. lata. Może być to np. regularne obciążenie swoich stawów, wykonywanie tych samy czynności / ruchów, które obfitują w mikrourazy czy podnoszenie zbyt ciężkich przedmiotów. Ten rodzaj choroby występuje niezależnie od wieku oraz płci. Większe ryzyko zachorowania wiąże się z upływającym wiekiem, chorobami narządu ruchu czy predyspozycja genetyczną. Reumatyzm tkanek miękkich jest jednym z najczęstszych rodzajów reumatyzmu i stanowi dużą część porad lekarskich udzielanych w poradniach zdrowia.

 

Objawy, diagnostyka i leczenie

Najczęstszym i głównym objawem reumatyzmu tkanek miękkich jest przewlekły ból. Występuje on wraz z obrzękiem od strony promieniowej nadgarstka. Oprócz dolegliwości bólowych możemy zaobserwować też zmniejszony zakres ruchów kciuka. Reumatyzm tkanek miękkich można zdiagnozować podczas badania fizycznego i na podstawie wywiadu z lekarzem. Opcjonalnymi badaniami diagnostycznymi są też usg i rezonans magnetyczny. Leczenie tego typu reumatyzmu polega głównie na fizjoterapii oraz podawaniu odpowiednich leków przeciwzapalnych. Możliwe jest też czasowe unieruchomienie kończyny przy pomocy szyny. Reumatyzm jest chorobą nieuleczalną. Obecnie jednak medycyna posiada wiele możliwości terapii, które skutecznie pozwalają utrzymać odpowiedni komfort życia i minimalizować skutki reumatyzmu. Dostęp do leczenia oraz leków jest też szeroki zarówno w podstawowej państwowej opieki zdrowotnej, jak i prywatnie.