Zapalenie ucha u dziecka - co warto wiedzieć na ten temat?

Zapalenie ucha to choroba laryngologiczna, która często zdarza się u dzieci, w szczególności tych poniżej 6 roku życia. Z wiekiem ryzyko zachorowania maleje.

Jakie są główne przyczyny i objawy zapalenia ucha u dziecka?

Bardzo często zdarza się, że zapalenie ucha jest następstwem przebytej infekcji górnych dróg oddechowych. Małe dzieci często chorują na zapalenie ucha, ponieważ w ich przypadku przewód łączący ucho środkowe z gardłem jest krótszy niż u dorosłych. Należy także podkreślić, że układ immunologiczny dziecka nie jest jeszcze w pełni dojrzały, dlatego też u maluchów do zapalenia ucha może dojść w bardzo prosty sposób to znaczy na skutek rozprzestrzeniania się wirusowej infekcji dróg oddechowych. Natomiast w przypadku starszych dzieci za zapalenie ucha odpowiedzialne są przede wszystkim predyspozycje genetyczna. Choć należy zaznaczyć, że może być ono również następstwem częstych przeziębień. Do czynników sprzyjających zachorowalność na zapalenie ucha u dzieci możemy zaliczyć także: źle dobraną dietę, brak ruchu na świeżym powietrzu, dym papierosowy, a także przerost trzeciego migdałka czy też refluks żołądkowo - przełykowy. Głównymi objawami zapalenia ucha u dziecka są przede wszystkim ból ucha i podwyższona temperatura. Często pojawia się także katar, szumy uszne, wymioty i brak apetytu. Jak wiadomo niemowlę nie jest w stanie poskarżyć się nam na ból ucha, dlatego w przypadku najmłodszych dzieci rodzicom czasem trudno jest rozpoznać, że to właśnie to schorzenie. Obserwacja dziecka jest jednak bardzo ważna, ponieważ nieleczone zapalenie ucha może doprowadzić do wielu powikłań zdrowotnych.

Zapalenie ucha u dziecka - co warto wiedzieć na ten temat?

W jaki sposób należy leczyć zapalenie ucha u dziecka?

W przypadku zapalenia ucha najlepiej udać się z dzieckiem do laryngologa. W leczeniu tego rodzaju choroby zazwyczaj stosuje się antybiotyk i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Wskazane są także ciepłe i suche okłady wykonywane na bolące miejsce. Zarówno w trakcie choroby, jak i kilka dni po warto unikać wychodzenia na zewnątrz, dziecko powinno pozostać w tym czasie w domu. Jeżeli do zapalenia ucha dochodzi u dziecka dość często to należy skonsultować to z alergologiem, który określi czy schorzenie to może mieć podłoże alergiczne.