Ułatwienia w poruszaniu się

Wedle danych statystycznych, w Polsce stale rośnie ilość osób starszych. Z tego płynie wniosek, że na osoby młodsze częściej spływa obowiązek zajmowania się swoimi rodzicami, dziadkami czy krewnymi. O ile na zachodzie popularne są specjalistyczne domy seniora, to w Polsce większość takich osób przebywa w domach. Czasem są pozbawione opieki przez większość dnia. Warto, aby ich opiekunowie zapoznali się z zasadami tego, jak ułatwić seniorom funkcjonowanie, na przykład zaopatrując ich w chodzik dla seniora.

Ograniczenia ruchowe

Tym co pierwsze zaczyna szwankować z biegiem lat, jest aparat ruchu. Kości i stawy się starzeją i przestają być tak mocne jak za młodych lat. Pojawiają się liczne strzykania w kręgosłupie czy biodrach, które znacząco ograniczają możliwości ruchowe. Gdy do tego dojdą problemy z osłabionymi mięśniami, niektóre osoby całkiem tracą możliwość samodzielnego poruszania się.

Na początku, aby normalnie się przemieszczać, wystarczy pomagać sobie poręczami lub wspierać się o lasce. Z czasem jednak, nawet takie rozwiązania zaczynają zachodzić, a osoba starsza niemal staje się uziemiona. W takiej sytuacji można zaopatrzyć się w specjalistyczny wózek. Nie jest to jednak rozwiązanie najlepsze, zwłaszcza wtedy, gdy dana osoba jest jeszcze w stanie poruszać się samemu.

Ułatwienia w poruszaniu się

Kule czy wózek

Z biegiem lat cały aparat ruchu staje się osłabiony. Jednak tym co powoduje jego degenerację, oczywiście poza wiekiem, jest brak odpowiedniej stymulacji. Stąd tak ważne jest dbanie o to, aby seniorzy uczestniczyli w profesjonalnie prowadzonych zajęciach ruchowych, gimnastycznych i wszelkiego rodzaju rehabilitacjach. Pozwoli to cofnąć negatywne zmiany lub odwlec w czasie te nieuniknione. Dlatego jeśli seniorowi przestają wystarczać kule lub laska, nie należy od razu sadzać go na wózek. Lepiej postawić na chodzik dla seniora. Są to specjalne, ruchome podpory, które umożliwiają seniorowi opieranie się na nich całym ciężarem ciała. Opanowując odpowiednio technikę korzystania z takich chodzików, senior jest w stanie poruszać się bez większego wysiłku.

Ma to ogromną zaletę, gdyż, pomimo że dana osoba może całkowicie oprzeć się na chodziku, to mimo wszystko musi się sama poruszać. To sprawia, że całe ciało jest w ruchu, a regularne poruszanie się pełni funkcję rehabilitacyjną. Jest to najlepsza i najprzyjemniejsza opcja, aby zapewnić seniorowi odpowiednią ilość ruchu.

Chodziki dla seniorów

Na rynku istnieją różne modele chodzików dla seniorów. Niektóre są bardzo proste, i są to właściwie zwykłe stelaże na kółkach. Takie modele mogą służyć dla w miarę sprawnych osób. Te, których narząd ruchu jest mniej sprawny, mogą potrzebować bardziej zaawansowanych chodzików. Przy wyborze odpowiedniego chodzika, warto skonsultować zakup z doświadczonymi pielęgniarzami oraz dostosować model do przeznaczenia. Inny model będzie nadawał się do użytkowania w domu, a inny sprawdzi się lepiej na zewnątrz, choćby ze względu na wielkość i kształt kółek.

Przy powstawaniu artykułu pomagali eksperci z sklepmedicus.pl.