Jak długo wraca się do zdrowia po artroskopii kolana?

W przypadku gdy miał miejsce uraz stawu kolana już doszło do silnego jego przeciążenia może to być sygnał do zakwalifikowania na zabieg artroskopii kolana. Warto dowiedzieć się więcej na temat tego zabiegu oraz to jak długo może potrwać powrót do zdrowia po tej operacji.

Artroskopia kolana

Jest to zabieg, na który może skierować lekarz ortopeda. Wcześniej dany pacjent musi zostać poddany badaniom fizykalnym, obrazowym takim jak rezonans magnetyczny i USG. Artroskopia to niewiele inwazyjny zabieg, który wykonywany jest w obszarze stawu kolanowego, który przeprowadza się po znieczuleniu podpajęczynówkowym. Jeśli zabieg jest bardziej skomplikowany wówczas zapada decyzja o zastosowaniu znieczulenia ogólnego.

Zabieg ten może być diagnostyczny, by ocenić struktury stawowe. Gdy następują działania naprawcze wówczas ma się do czynienia z artroskopią leczniczą. Do zabiegu niezbędna jest kamera oraz narzędzia operacyjne, które wprowadza się do kolana za pomocą profesjonalnych portów, czyli dwóch nacięć skóry około pół centymetrowych.

Jak długo wraca się do zdrowia po artroskopii kolana?

Wskazania do zabiegu

By ostatecznie zdecydować się na zabieg chirurgiczny warto wcześniej skonsultować schorzenie u dwóch, a nawet trzech specjalistów. Ogromne znaczenie ma osoba, która podejmie się tego zabiegu. Powinien być to doświadczony chirurg, posiadający dużą ilość rekomendacji od innych pacjentów.

O artroskopii decyduje się w momencie gdy nastąpiło uszkodzenie łąkotki, więzadła krzyżowego przedniego, chrząstki stawowej, zespół bocznego przyparcia rzepki oraz inne dolegliwości bólowe powstałe w wyniku przerośniętej fałdy błony maziowej lub ciał wolnych w stawie kolanowym.

Powrót do zdrowia

Po zabiegu najczęściej pacjent zostaje w szpitalu na jedną dobę, na obserwację. Przez 1 lub 2 dni musi mieć założony dren, który będzie likwidował nagromadzony płyn lub krew. Na ranie zwykle pojawiają się jednostkowe szwy oraz opatrunek. Zostają one usunięte po 7-10 dniach. Jeśli miało miejsce usunięcie części łąkotki pacjent musi się poruszać o kulach przez okres dwóch tygodni. Gdy nastąpiło szycie jej konieczne jest trzymanie nogi w ortezie przez miesiąc. W przypadku pracy nad głębokimi ubytkami i mikrozłamaniami należy unieruchomić operowaną nogę na 4-6 tygodni.