Jaki balkonik rehabilitacyjny dla seniora?
Utrata mobilności jest jednym z głównych problemów seniorów. Dlatego warto wybrać wtedy odpowiedni balkonik. Z wiekiem nasze kości, mięśnie i stawy również się starzeją, co powoduje zmiany postawy i poruszania się. Prowadzą one do osłabienia i stopniowej utraty mobilności. Problemy medyczne, takie jak choroby serca, zapalenie stawów i choroba Alzheimera, częste u seniorów, również powodują utratę mobilności.
Dlaczego warto wybrać balkonik?
Balkoniki (chodziki) są środkami ułatwiającymi poruszanie się. Zapewnia odpowiednie wsparcie osobom, które mają trudności z samodzielnym chodzeniem lub utrzymywaniem równowagi. Są popularne wśród osób starszych, z poruszaniem się lub na rehabilitacji.
Balkonik na kółkach lub bez
Wybór między zwykłym balkonikiem lub kółkami jest jedną z pierwszych i najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć. To, jaki balkonik rehabilitacyjny będzie najlepszy w danym momencie, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na preferencje użytkownika i planowane użycie.
Klasyczny chodzik bez kół intuicyjnie oferuje największą stabilność. Dzięki czterem nogom, dostosowującym się do wzrostu użytkownika, mocna i stacjonarna podstawa jest prosta i bezpieczna. Należy jednak pamiętać, że balkonik bez kół musi podnoszony przy robieniu każdego kroku. Użytkownik musi mieć wystarczającą siłą, aby w kółko wykonywać ten sam ruch. Również pod względem wydajności proces ten z pewnością będzie wolniejszy niż w przypadku balkonika na kółkach. Ponadto taki standardowy balkonik może często zahaczać o dywan lub nierówny teren na zewnątrz. To zwiększa prawdopodobieństwo upadku. Dla osoby prowadzącej aktywny tryb życia, lepszy będzie chodzik na kółkach.
Podczas przechodzenia z pozycji siedzącej na stojącą i odwrotnie, chodzik na kółkach wykorzystuje hamulce ręczne, aby uniknąć stoczenia się. Dlatego ważne jest, aby użytkownik miał wystarczającą siłę do wielokrotnego hamowania. Musi też poznać, w którym momencie ma używać hamulców. Większość chodzików ma przymocowany kosz z przodu. Można w nim trzymać rzeczy osobiste. Ponadto eliminuje potrzebę noszenia torby na ramię, która może powodować problemy z równowagą. Wiele chodzików tego typu ma również składane siedzenie, między uchwytami. Jest to duża wygoda. Pozwala odpocząć osobie, gdy czuje się zmęczona.
Rozmiar chodzika
Niektóre chodziki mają regulowaną wysokość. Dlatego mogą z nich korzystać różni użytkownicy, zarówno dzieci, jak i dorośli. Inne chodziki są specjalnie zaprojektowane do użytku pediatrycznego, podczas gdy jeszcze inne przeznaczone są wyłącznie dla nastolatków i dorosłych. Przed wyborem odpowiedniego produktu, warto się zapoznać z opisem podanym przez producenta.
Uchwyty do rąk
Plastikowe uchwyty do rąk są uważane za standardową funkcję w wielu tańszych balkonikach bez dodatków. Jeśli dłonie mają tendencję do pocenia się, najlepiej sięgnąć po balkonik z piankowymi uchwytami. Wiele osób uważa, że są bardziej komfortowe.
Odpowiedni balkonik sprawia, że osoby chore mogą zachować aktywność i pewność siebie. Poprawia ich samopoczucie.