Aplikacja monitorująca jakość powietrza

Jakość powietrza w Polsce niestety nie jest dla mieszkańców powodem do dumy, gdyż smog pojawia się już nie tylko w dużych miastach, ale również tych mniejszych, gdzie pozornie zagrożenie powinno być mniejsze. Nic bardziej mylnego, wielu ludzi nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji doprowadzają powietrze do fatalnego stanu, co odbija się na zdrowiu każdego z nas. Niezbędne jest więc ciągłe monitorowanie jakości powietrza, z myślą o tym została stworzona specjalna aplikacja, która jest pewnego rodzaju profilaktyką i zwiększeniem świadomości.

Mapa Airly

aplikacja jakość powietrza przedstawia stan zanieczyszczeń w całej Polsce, można ją otworzyć i z łatwością odnaleźć najbardziej zbliżony do swojej okolicy punkt. Jeżeli na mapie znajdują się zielone punkty, oznacza to, że jakość powietrza nie budzi zastrzeżeń, jeśli kolorystyka natomiast jest pomarańczowa lub czerwona – pojawia się problem. Monitorowanie jakości powietrza dzięki aplikacji jest równie ważne, może ją pobrać każdy i korzystać w dowolnym momencie, możliwe, że grafika przekona ludzi jak ważny jest system ostrzegania. Dzięki aplikacji możliwe jest również ustalenie przyczyny wzmożonego zanieczyszczenia powietrza w danym regionie. Czasami powodem jest nielegalne wypalanie śmieci różnego pochodzenia, wszystkie szkodliwe związki bez problemu przedostają się wówczas do atmosfery, podstępnie zatruwając ludzki organizm. Istnieje prawdopodobieństwo, iż dzięki skutecznemu programowi monitorowania jakości powietrza poprzez aplikację, społeczeństwo będzie nieco bardziej wyczulone na nielegalne praktyki. Pomocne okazałyby się ustawy, w myśl których każdy mieszkaniec miałby obowiązek wymiany starych pieców na nowsze modele i zaprzestać wypalania odpadów.

Aplikacja monitorująca jakość powietrza

Wpływ monitorowania powietrza na samopoczucie

Samopoczucie każdego człowieka ulegnie znaczącej poprawie, jeżeli zaprzestanie wdychania toksycznych pyłów zmieszanych ze związkami organicznymi będącymi skutkiem ubocznym spalania przedmiotów różnego pochodzenia. Toksyny unoszące się w powietrzu są największym zagrożeniem dla małych dzieci i osób starszych, u których zwiększa się podatność na choroby układu oddechowego. W tym celu warto podjąć się stałego monitorowania jakości powietrza przy pomocy specjalnie dedykowanej aplikacji, jest ona skalibrowana z różnymi punktami zbierania niezbędnych informacji. Twórcy aplikacji dbają o ciągły rozwój jej funkcjonalności, dzięki rozmieszczonym czujnikom użytkownicy mogą sprawdzać panującą na zewnątrz temperaturę oraz poziom wilgotności. Wszelkie dane pozyskiwane z sensorów są na bieżąco przekazywane wszystkim zainteresowanym poprzez specjalny panel analityczny, mapę interaktywną Airly oraz aplikację mobilną. O wzroście zainteresowania tym tematem świadczy najlepiej fakt, że coraz więcej osób decyduje się na obserwację postępów w monitorowaniu powietrza na portalach społecznościowych. Umieszcza się tam wszystkie bieżące zmiany, aktualizacje, których zadaniem jest wskazanie społeczeństwu, jak ważna rolą jest bieżące monitorowanie jakości powietrza.