Naturalne pasty do zębów – czym różnią się od tych z drogerii?
O higienę jamy ustnej trzeba dbać każdego dnia, najlepiej rano i wieczorem a także w trakcie dnia po spożywanych posiłkach. Pomagać w tym będą pasty do zębów, które dostępne są w wielu różnych wariantach. Podpowiemy wiec czym pasty się różnią i jaki produkt eko można będzie wybrać do regularnego jego stosowania.
W składzie większości past do zębów sprzedawanych w drogeriach znajdują się sztuczne składniki spieniające, parabeny, konserwanty czy substancje zapachowe a także fluor. To sprawia, że produkt będzie dobrze czyścił żeby, pieni się i dba o pH w jamie ustnej. Czy jednak tak w rzeczywistości będzie. Jakie cechy sprawiły, że na rynek trafiają coraz cześciej pasy pozbawione składników takich SLS, SLES, bez fluory, po które sięga coraz więcej konsumentów z roku na rok.
Pasty z drogerii nafaszerowane chemią?
Po tym jak wnikliwie przebadano pasy do zębów z drogerii bardzo często okazuje się że w środku znajdują się nie do końca przyjazne substancje na czele z fluorem oraz gliceryną, która będzie poddawana wybielaniu środkami chemicznymi. Normy tych komponentów są bardzo często przekroczone, co będzie podrażniać śluzówkę w jamie ustnej i doprowadzi do tego, że substancje szkodliwe dostają się do krwioobiegu i negatywnie będą działać na nasze zdrowie, gromadzą się one również w tkankach oraz narządach. Te fakty dały pole do popisu producentom ekologicznych past do zębów, które nie będą szkodzić zdrowi, a co będzie najważniejsze maja działanie przeciwbakteryjne i mogą usuwać nalot na zębach równie dobrze co odpowiedniki z drogerii, jednak robione to będą w naturalny sposób.
Pasty do zębów z naturalnymi składnikami
Jako odpowiedź na potrzeby świadomych konsumentów, który chcą korzystać z produktów eko, powstały pasty naturalne, które będą bez niebezpiecznych oraz chemicznych komponentów. Nie będzie w składzie tych produktów SLS, SLES, formaldehydu, glutenu, aluminimum, składników GMO czy tez metali ciężkich jak to będzie miało miejsce w produktach z drogerii od najbardziej znanych producentów past do zębów. To co było w takich pastach złe zastąpione zostało naturalnymi surowcami. W ekologicznej tubce z pastą do zębów będą ziołowe ekstrakty z działaniem antybakteryjnym, przeciwzapalnym czy odświeżającym, gdy tradycyjne pasty do zębów maja cała masę chemicznych związków, wśród których znajduje się fluor, który szkodliwy jest jak podają badacze i dla dzieci i dla dorosłych.
Co znajduje się w naturalnej paście do zębów?
W wielu pastach eko tym głównym składnikiem jest olejek goździkowy, który ma działanie przeciwbólowe oraz przeciwbakteryjne. Olejki eteryczne dodają wyjątkowego ziołowego zapachu, ksylitol będzie walczył z kamieniami i próchnicą a mentol będzie wpływał na odświeża oddech. Zastosowana mięta, szałwia, aloes czy tymianek bądź lukrecja nie będą podrażniają delikatnej śluzówki, będą wzmacniać dziąsła, lekko wybielają zęby. Ścierną substancja zazwyczaj będzie krzem, kreda, glinka biała, bambus sproszkowany czy hydrolaty.
Niektórzy producenci tworzą również specjalne pasty z dodatkiem gałązek z drzewa arakowego, które będą stosowane do czyszczenia zębów w krajach muzułmańskich czy produkty z ekstraktem z drzewa neem. Naturalne pasty do zębów mają specjalne ziołowe ekstrakty, które skutecznie wzmacniają dziąsła i maja zapobiegać stanom zapalnym usuwając płytkę nazębną bez uszkodzenia szkliwa. Produkty takie mogą idealnie czyścić pielęgnować i jednocześnie będą również wzmacniać dziąsła, chronić przed pojawieniem się stanów zapalnych. Produkty takie świetnie czyszczą, pielęgnują oraz rozpuszczają zanieczyszczenia, w naturalny i bezpieczny sposób korzystnie wpływają na zęby. Ziołowe ekstrakty w pastach do zębów, mają niski współczynnik ścieralności, dlatego będą łagodzić nadwrażliwość zębów, chronią również tkanki jamy ustnej. Uzupełnieniem dla naturalnego składu dość często są także dodatki witaminowe, wśród nich miedzy innymi witamina E, która będzie regenerować tkanki i zmniejsza krwawienie przy nadwrażliwości zębów. Warto więc ze względów zdrowotnych po takie pasty sięgać.