Jak wybrać dobry inhalator?

Inhalacje są jednym z najskuteczniejszych i najpopularniejszych terapii leczniczych. Można je przeprowadzić zarówno w placówkach służby zdrowia, jak i w domu. Wiele osób przeprowadza je regularnie. Inhalatory łagodzą stany zapalne dróg oddechowych. Zwalczają objawy przeziębienia i eliminują inne trudności w spokojnym oddychaniu.

 Jak wybrać dobry inhalator?

Jak wygląda dobry inhalator?

Nowoczesne dobre inhalatory wytwarzają odpowiednią mgiełkę. Wpływa pozytywnie na nasz organizm, a dokładnie mówiąc na drogi oddechowe. W mgiełce może się znaleźć właściwe lekarstwo, substancje lecznicza albo sól fizjologiczna. Zwróćmy również uwagę na wyposażenie dodatkowe. Niezbędna jest specjalna maseczka albo inna końcówka. Dzięki temu płyn zamienia się w leczniczą mgiełkę. Inhalator jest odpowiedzialny za tłoczenie powietrza. Z kolei maseczka, ustnik lub inny nebulizator przekształca płyn w mgiełkę.

Inhalacja nazywana jest również nebulizacją. Do najpopularniejszych typów nebulizatorów zaliczamy:

  • profesjonalny zestaw do inhalacji,
  • ustnik niezbędne do inhalacji z nebulizatorem,
  • specjalna maseczka z nebulizatorem, jest idealna zarówno dla niemowląt i dzieci, jak i dorosłych.

Wybór odpowiedniego inhalatora ma duży wpływ na skuteczność leczenia.

Inhalatory pneumatyczne

Inhalatory pneumatyczne nazywane są również tłokowymi i kompresowymi. Cieszą się największą popularnością. Ich najważniejszą zaletą jest wszechstronność i uniwersalność. Za ich pomocą możemy podawać wszystkie lekarstwa, mgiełki, antybiotyki i solanki do inhalacji. Nie występują tu żadne przeciwwskazania, jeśli chodzi o stosowane o leki. Pacjent w każdym wieku (od niemowlaka do seniora) może stosować taki inhalator. Znajdują się w atrakcyjnej cenie i mogą być trwałe. Pasują do nich różne, dodatkowe elementy, takie jak końcówka do nosa i zestaw do dokładnego płukania zatok. Bez problemu możemy wymieniać filtry powietrza. Niestety działają głośniej niż inhalatory ultradźwiękowe.

Inhalatory ultradźwiękowe

Warto wybrać dobre inhalacyjne urządzenia. Wtedy mamy pewność, że leczenie będzie skuteczne. Inhalatory ultradźwiękowe w przeciwieństwie do tłokowych nie mają sprężarki (kompresora). Wyróżniają się niewielkim rozmiarem. Cicho pracują. Niestety pewne ograniczenia co do stosowanych leków i wieku pacjenta. Nie powinno się w ten sposób podawać wielu antybiotyków, steroidów i zawiesin. Nie stosujmy takiej inhalacji u dzieci, które nie skończyły jeszcze roku.

Takie inhalatory zapewniają szybką nebulizację. Możemy regulować prędkość inhalacji. Są bardzo drogie zarówno w zakupie, jak i użytkowaniu.

Inhalatory DPI proszkowe

Jest niezwykle prosty. Można do niego włożyć lek w postaci kapsułki lub tabletki. Po naciśnięciu pojemnika uwalnia się odpowiednia dawka leku. Pamiętajmy, aby skoordynować to z wdechem. Dlatego nie sprawdzi się u małych dzieci, seniorów i osób mających problemy z oddychaniem.

Wybierając inhalator, bez względu na jego typ, zwróćmy szczególną uwagę na parametry pracy. Jeśli będą nieprawidłowe, inhalator i nebulizator nie rozbiją leku do mgiełki. Po kilku sesjach spadnie jego wydajność. Zwróćmy uwagę na wielkość cząsteczek aerozolu MMAD i frakcję respirabilną (FR).