Dlaczego warto się wspinać po górach?
Chcesz poprawić swoją ogólną sprawność fizyczną i psychiczną? Czy zdajesz sobie sprawę z niezliczonych korzyści z wędrówek? Zobacz, dlaczego warto założyć buty trekkingowe, złapać kijki i wybrać się na wycieczkę.
Utrata zbędnych kilogramów
Wspinając się po górach, nie tylko idziesz na spacer. Możesz spędzić długie godziny na szlakach turystycznych, a nawet dni. Wędrując, spalasz 400-550 kalorii na godzinę. Jeśli dodasz do tego lekki bagaż, spalisz dodatkowe 100 kalorii. Pamiętaj, że im weźmiesz większy bagaż, tym trening staje się bardziej intensywny. Liczba kalorii jest też uzależniona od poziomu nachylenia. To świetna motywacja.
Właściwości terapeutyczne
Wspinanie się po górach ma wiele pozytywnych skutków dla samopoczucia psychicznego. Ekoterapia, znana również jako terapia natury, jest doskonałym zabiegiem terapeutycznym. Poprawia nastrój. Łagodzi również lęk i depresję.
Odłączając się od urządzeń i technologii, możesz pobudzić wyobraźnię i kreatywność. Dzięki aktywności fizycznej motywujesz mózg do pracy.
W naszym świecie narastającej stymulacji oderwanie się od wszystkiego staje się coraz bardziej niezbędne. Wycieczka jest idealnym sposobem na relaks i wyciszenie zajętego umysłu.
Właściwości zdrowotne
Wędrówka po płaskim terenie to dobry sposób na powolne zwiększanie wytrzymałości i utrzymywanie siły w nogach. Zacznij jednak chodzić po stromym terenie, a wspaniale zbudujesz siłę nóg. Wędrówka w górę i dół przypomina setki skoków. Na początku będzie Ci ciężko, ale ze wzrostem siły poczujesz się pewniej.
Niezależnie od tego, czy zdajesz sobie z tego sprawę, czy nie, każdy krok na szlaku angażuje mięśnie kręgosłupa. Aktywujesz małe, głębokie mięśnie rdzenia kręgowego w subtelny i naturalny sposób. Im trudniejsza wędrówka, tym bardziej będziesz musiał zaangażować kręgosłup.
Podobnie jak bieganie, jazda na rowerze i pływanie, trekking zapewnia płucom i sercu doskonały trening. Stabilizuje też stawy i poprawia równowagę. W przeciwieństwie do chodzenia lub biegania na bieżni każdy krok na trasie trekkingowej jest inny. Za każdym razem stawiasz stopy pod innym kątem. Warto również pamiętać, że regularne wędrówki zmniejszają ryzyko chorób serca i obniżają ciśnienie krwi. Ponadto stabilizują poziom cukru we krwi. Nowe badania wskazują, że aktywność fizyczna może być kluczem do zapobiegania chorobie Alzheimera.
Główna atrakcja Ustrzyk Dolnych
Ustrzyki Dolne to malownicze miasto w województwie podkarpackim. Położone są nad rzeką Strwiąż. Jedną z głównych atrakcji w Ustrzykach Dolnych jest Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Mieści się przy cichej ulicy, zaledwie kilka metrów na północ od Rynku. Jeśli interesujesz się florą i fauną Bieszczad, powinieneś koniecznie tam zajrzeć. Na parterze możesz zobaczyć wystawy czasowe. Pracownicy muzeum mogą Ci doradzić, co warto zobaczyć i zrobić w Parku Narodowym.
W ustrzyckim Jasieniu znajduje się wyjątkowe Sanktuarium Matki Boskiej Bieszczadzkiej. Szczególną uwagę warto zwrócić na ołtarz i dzwonnicę. Jeśli lubisz Bieszczady, ustrzyki dolne to doskonały wybór.