Czym jest terapia par? Kto powinien się na nią zdecydować?

Każda relacja, niezależnie od tego na jakim etapie się znajduje, opiera się przede wszystkim na

bagażu doświadczeń, który każda ze stron wnosi do związku. Niekiedy kłopoty, które wynikają z

naszych nieprzepracowanych problemów, mogą rzutować na całość naszych relacji. Właśnie dlatego

każda para musi wypracować wspólne sposoby na komfortowe i satysfakcjonujące życie we dwoje.

Pomóc w tym może terapia dla par. Podpowiadamy, na czym polega i kto powinien z niej skorzystać. 

 

Czym jest terapia dla par?

 

Terapią dla par nazywany regularne spotkania z terapeutą, w której uczestniczą oboje partnerzy. Pozwala ona na przepracowanie trudności, które dezorganizują wspólne życie i pozwala wypracować optymalny dla obydwu stron sposób komunikacji. Terapia dla par umożliwia obydwu osobom zrozumieć swoje własne schematy zachowań i przekonań, które mogą rzutować na komfort codziennego życia we dwoje. Terapeuta pomaga nie tylko ustalić określone zmiany, ale także wypróbować je w praktyce i włączyć do naszej codzienności. 

 

Terapia dla par jest w stanie pomóc partnerom znaleźć przyczyny problemów w związku. Pomaga w nauce wyrażania własnych potrzeb i emocji a także w rozumieniu potrzeb i emocji partnera. Bywa także niezbędna w wypracowaniu odpowiednich mechanizmów komunikacji. Czasami wystarczy kilka spotkań z terapeutą, aby dostrzec błędy komunikacyjne, których nie potrafiliśmy zauważyć przez wiele lat. Prawidłowe komunikowanie swoich uczuć i emocji jest natomiast kluczem do wzajemnego zrozumienia, a to jest niezbędne, aby budować zdrową, satysfakcjonującą relację.

 

Kiedy warto zdecydować się na terapię dla par? 

Istnieje przekonanie, oparte na przekazach płynących z książek i filmów, które mówi o tym, że terapii dla par powinny poddać się jedynie osoby, których związek stoi na granicy wypalenia lub też kiedy pojawią się w nim wyjątkowe trudne problemy. Nic bardziej mylnego. Oczywiście, w przypadku bardzo dużych problemów w związku terapia może okazać się ostatnią deską ratunku. Mogą jednak uczęszczać na nią wszystkie pary, które czują taką potrzebę. Korzystać z terapii dla par powinny wszystkie osoby, które w związku czują się niezrozumiane i samotne. Bywa także tak, że trudności we wzajemnej komunikacji sprawiają, że partnerzy oddalają się od siebie i nie czują się już w relacji komfortowo. Korzystanie z usług terapeuty jest także dobrym rozwiązaniem, kiedy pojawiają się kryzysy spowodowane niezależnymi od nas czynnikami, takimi jak utrata pracy, śmierć w rodzinie czy choroba. Każda sytuacja, w której partnerzy czują, że w ich relacji pojawił się problem, jest dobrym argumentem do tego, aby rozpocząć terapię. Nie musi ona wcale trwać bardzo długo, czasami wystarczy kilka tygodni, aby rozwiązać problem.

 

Badania skuteczności terapii dla par wskazują na to, że osiemdziesiąt procent jej uczestników jest zadowolonych z otrzymanych efektów. Warto pamiętać, że terapię najlepiej rozpocząć już w momencie, kiedy zaczną pojawiać się problemy. Im wcześniej się na to zdecydujemy, tym lepsze możemy uzyskać efekty. Ważna jest również otwartość i chęć zmiany, aby terapia przyniosła oczekiwane rezultaty.


Partnerem artykułu jest poradnia psychiatryczno-psychologiczna Gabinetyrozwoju.pl.

Czym jest terapia par? Kto powinien się na nią zdecydować?