Wykorzystanie kwasów BHA w kosmetyce

kwasy

Kwasy nie należą raczej do substancji, które kojarzy się z pięknem i zdrowiem. Jest to błąd, ponieważ pomimo swojego złego PRu, ich działanie jest znane od tysięcy lat, na długo zanim jeszcze w ogóle człowiek zorientował się, że coś takiego jak was realnie istnieje. W kosmetyce wielkie znaczenie mają zwłaszcza kwasy typu BHA, czyli kwasy, które są w stanie zdziałać bardzo wiele w przypadku wyprysków, trądziku i zaskórniaków.

Kwasy BHA

Kwasy BHA to szeroka grupa substancji chemicznych, z których w kosmetyce najszersze zastosowanie znajduje kwas salicylowy. Jest to produkt roślinny. Uzyskuje się go z kory wierzby.

Kwas salicylowy wykorzystuje się przede wszystkim do złuszczania warstwy rogowej naskórka. Nie jest to produkt nowy. Z tego kwasu korzystano już ponad 2000 lat temu do eliminowania odcisków na stopach.

Kwas salicylowy ma działanie bakteriobójcze, co sprawia, że stanowi bardzo pożądany dodatek w wielu produktach, nie tylko tych nastawionych bezpośrednio na złuszczanie naskórka. Znajdziemy go w peelingach, ale też w różnych kremach.

Wykorzystanie kwasów BHA w kosmetyce

Najważniejsze zalety kwasu salicylowego

Dzięki kwasowi salicylowemu można:

• Zmniejszać przebarwienia skóry i ograniczać widoczność blizn;

• Eliminować złogi zrogowaciałej skóry na twarzy oraz w miejscach bardzo narażonych na takie zjawisko, głównie na łokciach i stopach;

• Oczyszczać pory, redukować zaskórniki i skutecznie usuwać warstwę tłuszczu ze skóry, co możliwe jest dzięki faktowi, że tłuszcze rozpuszczają się w kwasie salicylowym znacznie lepiej niż w wodzie;

• Regulować produkcję serum;

• Przyspieszać gojenie się ran;

• Redukować wypryski trądzikowe;

• Poprawiać działanie innych kosmetyków poprzez usuwanie barier dla ich prawidłowej absorpcji.

Zwłaszcza ten ostatni element sprawia, że kwas salicylowy jest stosowany powszechnie.

Kiedy stosować kwasy BHA?

Najlepsze efekty stosowania kwasów BHA uzyskuje się w przypadku skóry o bardzo niskim pH na poziomie 3-4. Skóra zazwyczaj ma trochę bardziej zasadowy odczyn, dlatego warto jest przed wykorzystaniem mocniejszych peelingów przygotować skórę poprzez stosowanie kremów z kwasem salicylowym. Zalecane są zwłaszcza kremy do stosowania na noc.

Normalna skóra nie wymaga regularnego stosowania kwasu salicylowego ani żadnych innych kwasów BHA. Powinien on znajdować się w codziennym użyciu głównie u osób ze skórą tłustą, zwłaszcza trądzikową, w tym przede wszystkim w sytuacjach, kiedy często pojawiają się różnego rodzaju wypryski i odbarwienia. Trzeba mieć na uwadze, że kwasy BHA działają miejscowo i bezpośrednio na problem, z którym się spotykają. Jeśli zaprzestanie się ich stosowania, wszystkie pozytywne efekty uzyskane dzięki nim natychmiast ustąpią. Dzięki temu faktowi nie ma żadnych ograniczeń względem tego, kto może korzystać z kwasów. Jedyny środek ostrożności to konieczność stosowania kremów z filtrem UV, ponieważ kwas salicylowy powiększa wrażliwość skóry na działanie tego czynnika szkodliwego.

Peelingi z kwasem salicylowym

Kwas salicylowy jest substancja bezpieczną, która w dodatku jest stosowana w niskim stężeniu. Tym niemniej osoby z alergią na salicylany powinny się powstrzymywać przed korzystaniem z niego. Inne przeciwwskazania to głównie:

• Karmienie piersią i ciąża;

• Przyjmowanie dużych dawek aspiryny;

• Podrażnienia skórne, zwłaszcza świeże rany;

• Używanie dużych dawek witaminy A;

• Korzystanie z dużych ilości słońca (wspomniana nadwrażliwość na promieniowanie ultrafioletowe);

• Ciężkie postaci trądziku;

• Alergie skórne.

Wymienione ostrzeżenie dotyczą wszystkich kwasów z grupy BHA i grup podobnych.