Jak dbać o zęby i jamę ustną?

Odpowiednie dbanie o zęby i jamę ustną to niezwykle ważny element dbania o nasze zdrowie. Wiele osób nie przykładają jednak do niego większej uwagi. W tym tekście przedstawimy sposoby dbania o zęby oraz o jamę ustną i podpowiadamy z jakich rozwiązań warto korzystać.

Jak dbać o zęby i jamę ustną?

 

Mycie zębów

Pierwszym, najpopularniejszym i najważniejszym sposobem dbania o zęby i jamę ustną jest szczotkowanie zębów. Powinniśmy wykonywać je rano oraz wieczorem lub gdy zajdzie taka potrzeba. Ważna jest regularność oraz systematyczność. Szczotkowanie usuwa płytkę nazębną, która prowadzi do chorób dziąseł oraz próchnicy. Jeśli mamy delikatnie dziąsła lub problemy stomatologiczne zdecydowanie warto wybierać szczoteczki “miękkie”. Szczoteczki średnie i twarde będą dobrym wyborem, gdy mamy problem z dużą ilością płytki nazębnej. Podczas szczotkowania powinniśmy też szczotkować język specjalną końcową lub stroną szczoteczki, gdyż usuwamy w ten sposób nalot z bakteriami.

Nitkowanie

Kolejnym sposobem na dbanie o nasze zęby i jamę ustną jest nitkowanie. Nie jest ono do końca tak popularne, jak używanie szczoteczki do zębów, ale może być niezwykle pomocne. Nitkę dentystyczną kupimy w tych samych sklepach co pastę do zębów. Jej użycie jest proste. Wystarczy urwać kawałek nitki, opleść jej końce o kciuki oraz delikatnie usuwać płytkę nazębną w przestrzeni między zębowej. W sieci istnieje wiele miejsc, gdzie możemy w praktyce sprawdzić np. na video jak nitkować zęby poprawnie Samego procesu nitkowania nie powinniśmy się też obawiać, gdyż jest korzystny dla naszej jamy ustnej.

Płukanie

Doskonałym elementem dbania o higienę jamy ustnej oraz zębów jest stosowanie różnego rodzaju płynów do płukania jamy ustnej. Płukanki pomagają pozbyć się resztek oraz bakterii w najbardziej niedostępnych miejscach. Płyny takie zawierają korzystne dla naszego zdrowia oraz zębów składniki i wspomagają dbanie o nasze zdrowie. Płukanki wykazują również właściwości i antybakteryjne, które pomagają w profilaktyce i zapobieganiu chorób.

Dieta bogata w białko

Jedną z mniej oczywistych porad, które pośrednio wpływają na nasze zęby, jest ta odnośnie spożywania białek np. w mięsie czy produktach mlecznych. Dostarczanie odpowiedniej ilości białka do organizmu pomaga mineralizacji tkanki twardej zębów. Wbrew pozorom zachowanie odpowiedniej diety też wpływa na nasze zęby i jamę ustną.