Ból kręgosłupa — Sprawdź, czym jest spowodowany i jak na niego reagować!
Ból kręgosłupa to jedna z najczęstszych dolegliwości spowodowana trybem życia lub wieloma innymi czynnikami. Zdecydowanie warto reagować i działać jeśli zauważymy pierwsze oznaki bólowe, aby nie dopuszczać w przyszłości do takich sytuacji. Wiele osób jednak nie wie, dlaczego zmaga się z takimi dolegliwościami. Czym zatem może być spowodowany ból kręgosłupa? Co może nam mówić? Odpowiedzi i praktyczne porady w dalszej części tekstu.
Czym jest ból kręgosłupa?
Aby odpowiedzieć na powyższe pytania, najpierw należy odpowiedzieć, czym tak właściwie jest ból kręgosłupa. Ból kręgosłupa jest bólem naszych kości i okolic samego kręgosłupa. Jest on spowodowanym naszą nieprawidłową postawą. Jeśli nie jest ona odpowiednia, mięśnie kręgosłupa nie mogą funkcjonować poprawnie i dawać odpowiedniego wsparcia szkieletowi. Nieodpowiednie pozycje mogą wpływać też na zmniejszenie wydajności mięśni, które nie będą następnie w stanie nawet pomimo poprawnej postawy w późniejszym czasie wspierać naszego kręgosłupa. Kręgi i dyski w rezultacie nieprawidłowej postawy są nadmienie obciążone, a my odczuwamy dolegliwości bólowe.
Czym jest spowodowany ból kręgosłupa? Jak sobie z nim radzić?
Ból kręgosłupa spowodowany może być wieloma sytuacjami, naszymi nawykami czy zachowaniami. Pierwszą nieprawidłową postawą jest długie siedzenie przed komputerem lub za biurkiem — często dotyka osoby siedzące w nieprawidłowej pozie. Lekarstwem na ból spowodowany przez siedzący tryb pracy jest utrzymywanie odpowiedniej sylwetki podczas siedzenia — bez garbienia się i pochylania czy wyginania. Regularnie powinniśmy robić też przerwy, podczas których warto przejść się, czy wykonać proste ćwiczenia rozciągające.
Ból kręgosłupa może być też spowodowany naszą nieprawidłową postawą podczas chodzenia — pochylania się i przygarbiania. Przy tego typu dolegliwości wskazany jest częsty i regularny ruch, ćwiczenia oraz pilnowanie prawidłowej sylwetki. Częstym powodem bólu kręgosłupa jest też powód niefizyczny. Powodem może być stres, który wbrew pozorom jest wrogiem naszego kręgosłupa. Jeśli reagujemy na negatywne sytuacje stresem, nasz organizm produkuje adrenalinę, czyli hormon stresu. Ten zaś z kolei powoduje zmęczenie mięśni długotrwałym napięciem. Długotrwałe bóle kręgosłupa spowodowane stresem mogą prowadzić nawet do zwyrodnień.