Życie z ludźmi w starszym wieku nie zawsze jest zdrowe

Jak ważna jest rozmowa podczas budowania relacji z bliskimi, raczej nikomu nie trzeba przypominać. Niemniej nie ma co ukrywać, że niejednokrotnie trudno komunikować się z ludźmi w podeszłym wieku. Co istotne, trudności w porozumieniu się mogą być powodem przeróżnych przyczyn. Mimo tego spróbujemy jednak w tekście znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego rozmowa ze starszym pokoleniem przebiega z trudnościami?

Nie sposób odnieść się do wszystkich, na pewno jednak znaczenie ma tempo wypowiadania myśli. Czasami wydaje się, że dana osoba nie chce z nami rozmawiać, a tak naprawdę pojawia się problem ze sprawnym przedstawieniem własnych myśli. Nie ma też co ukrywać, że nie pomaga nieustanny pośpiech połączony z presją czasu. Nie można nawet wykluczyć konfliktów, które biorąc to wszystko pod uwagę, są kompletnie niepotrzebne.

Patrząc na sprawę szczegółowo — każda osoba musi przypomnieć sobie okoliczności sytuacji, należycie sformułować myśli oraz przyjrzeć się emocjom, to po prostu musi zająć sporo czasu w przypadku starszych. Poza tym dobrze też zwrócić uwagę na to, co musi czuć człowiek, który ma wiele lat życia za sobą. Taka osoba chciałaby znacznie szybciej się komunikować. W końcu ktoś, kto ma problemy ze sprawną komunikacją może podejrzewać lekceważenie ze strony innych, czy też po prostu odczuwać frustracje z powodu własnych niedoskonałości.
Trzeba więc wyraźnie powiedzieć, że relacje ze starszymi ludźmi są szczególne. Nie traktujmy ich jako jedne z wielu, nieodzowne jest całkowite zaangażowanie w relację.

Oprócz tego, co zostało już poruszone, naturalnie wielokrotnie dochodzą problemy z pamięcią, bądź postępujący niedosłuch. Na szczęście są jednak pewne rozwiązania, dzięki którym mimo wszystko komunikacja może być na odpowiednim poziomie.

Życie z ludźmi w starszym wieku nie zawsze jest zdrowe

Co zrobić, aby komunikacja ze starszymi ludźmi nie sprawiała problemów?

Zgodnie z zapowiedzią powiemy sobie na temat tego, co zrobić, aby komunikacja była na możliwie najlepszym poziomie. Na początek stworzenie odpowiednich warunków do przeprowadzenia rozmowy. Przez nie rozumie się unikanie hałasu, jak i generowania bodźców. Nie można doprowadzić do tego, że chory czuje się ignorowany. Naturalnie nie wolno też zapomnieć, że wymagane jest należyte skupienie się na przeprowadzanej rozmowie.
Dobrze też pamiętać o ograniczeniu uczestników rozmowy (chodzi m.in. o krępowanie się).

Kolejna kwestia to odpowiednie formułowanie wypowiedzi, czyli dbanie, aby zdania były krótkie i jednocześnie zrozumiałe. Poza tym oczywiście konieczne jest mówienie powoli, wyraźnie i bez krzyku. W niektórych sytuacjach (wszystko zależy od stanu zdrowia) ważne jest zadawanie takich pytań, które nie wymagają szczegółowych odpowiedzi. Co prawda, na początku może wydawać się to trudne, ale bezsprzecznie formułowanie długich zdań jest dla starszego pokolenia znacznie większą trudnością. Rzecz jasna nie licząc wyjątków.

Istotne jest też to, że nie w każdym przypadku powinno się mówić, to co przychodzi na myśl. Konkretnie chodzi o sytuację, w której mimo rad doszło do nieprzyjemnych zdarzeń. W tego typu okolicznościach obowiązkowo jest podtrzymywanie na duchu (pouczanie stanowczo wykluczone). Okazywanie złości w niczym nie pomoże. W zasadzie trzeba nawet powiedzieć, że skutek będzie odwrotny do zamierzonego, krzyk spowoduje niepokój.
Bez wątpienia konieczna jest niemała cierpliwość.

Życie z ludźmi w starszym wieku nie zawsze jest zdrowe

Na koniec czas odnieść się do obserwacji zachowania i wychodzenia z inicjatywą. Zapewne ludzie najczęściej skupiają się na słowach, ale prawda jest taka, że czasami mimika twarzy może wyrazić więcej. To samo dotyczy też gestów. Warto w tym momencie przypomnieć, że seniorzy niejednokrotnie muszą zmagać się z problemami zdrowotnymi zaliczanymi do krępujących.
Gdyby doszło do sytuacji, w której przychodzi zmierzyć się z wcześniej nieznanym kłopotem, nie ma powodów do zmartwień. W internecie nie brakuje stron poświęconych konkretnym problemom. Naturalnie jednak przed skorzystaniem z nich obowiązkowo powinno się sprawdzić, czy można im zaufać. Gdyby nieustannie były jakieś wątpliwości, pozostaje skorzystać z pomocy lekarza, lekarz na pewno znajdzie wyjście i wszystko dokładnie wyjaśni.