Szkła kontaktowe na typowe problemy osób starszych

soczewki

Starczowzroczność to specjalny rodzaj krótkowzroczności, który rozwija się zazwyczaj wraz z wiekiem osoby posiadającej to schorzenie. Jest to schorzenie związane z faktem, iż mięśnie w oku z biegiem lat tracą swoją naturalną elastyczność i oko nie potrafi uzyskać odpowiedniej akomodacji, by elementy położone blisko głowy osoby starszej były odpowiednio widoczne. Problem można korygować poprzez specjalistyczne progresywne soczewki, których zadaniem jest odpowiednie skupianie światła na siatkówce. Konieczne jest ich dobranie przez profesjonalnego okulistę w gabinecie okulistycznym lub u optyka. Starczowzroczności w zasadzie nie da się skutecznie zapobiegać, ponieważ jest to jeden z naturalnych skutków starzenia się organizmu, ale jest to też kłopot, któremu można stawić czoła.

Mechanizm rozwijania się starczowzroczności

Prezbiopia, jak naukowo jest określane to schorzenie, jest patologią widzenia na małe odległości. Jest to bezpośredni efekt zmniejszonej zdolności akomodacyjnej oka. Wszystkie osoby prędzej czy później będą nią dotknięte. Po raz pierwszy pojawia się w wieku około 40-45 lat.

Pierwsze objawy

Pierwsze objawy starczowzroczności trudno rozpoznać, ponieważ pojawiają się stopniowo i powoli. Czasami określa się to syndromem za krótkich rąk, ponieważ w czasie czytania osoby starsze oddalają od siebie stronę z tekstem coraz bardziej. Oko męczy się szybciej z powodu takich problemów, przez co regularnie można spotkać się także z bólami głowy czy rozmazanym widzeniem spowodowanym zmęczeniem gałki ocznej. Objawy z czasem na pewno nie miną. Będą się pogarszać i konieczne jest skontaktowanie się z okulistą.

Szkła kontaktowe na typowe problemy osób starszych

Wizyta u okulisty jest konieczna

Soczewki progresywne pomagające z problemem starczowzroczności nie są specjalnie skomplikowane, ale konieczne jest dobranie odpowiednim metody korekcji dokładnie zbadanej wady wzroku, a tego może dokonać jedynie okulista. Lekarz w czasie badania zbierze dokładny wywiad zdrowotny i środowiskowy, określi jakość widzenia i zmierzy ciśnienie w gałce ocznej, co jest ważne dla profilaktyki jaskry.

Bardzo istotne jest dokładne zbadanie krzywizny rogówki, dzięki czemu można dobrać odpowiednie soczewki. Od razu w czasie badania dobiera się soczewki. Są one na gwarancji, więc jeśli z czasem pojawi się dyskomfort i trzeba będzie zmienić je na lepiej dopasowane, zrobione to zostanie bez dodatkowych kosztów.

Najważniejsze kwestie

Wszystkie najważniejsze kwestie związane z praktycznym wykorzystywaniem soczewek kontaktowych w czasie badania wstępnego wyjaśni lekarz okulista, wiec nie trzeba się na zapas przygotowywać. Warto wiedzieć jedynie, że soczewki nosi się przez około 30 dni, po czym należy je wymienić na nowe. W czasie snu soczewki nie powinny zostawać na oczach. Otrzyma się odpowiedni pojemnik, gdzie będą trafiać na godziny nocne.

Warto nosić soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe są wygodne i pozwalają lepiej widzieć. Dzięki temu znikają problemy związane z zaburzonym widzeniem. Co więcej, są cały czas na oczach, więc nie trzeba o nich pamiętać.