Niedobór witaminy D - co warto wiedzieć na ten temat?
Na niedobór witaminy D cierpi bardzo wiele ludzi na całym świecie. Problem ten dotyka także Polaków. Jakie są, zatem główne objawy niedoboru tej ważnej witaminy? W jaki sposób możemy uzupełnić jej poziom w naszym organizmie?
Główne objawy niedoboru witaminy D
Przedawkowanie witaminy D zdarza się dość rzadko, jej niedobór jest natomiast dość powszechny. Zwłaszcza w tych miejscach, w których słońca jest niewiele. Warto bowiem podkreślić, że witamina D zwana jest także witaminą słońca. Pamiętajmy, że pełni ona w naszym organizmie naprawdę wiele ważnych funkcje. Jeżeli będzie nam jej brakowało możemy odczuwać ciągły brak energii. Notoryczne zmęczenie to, bowiem jeden z objawów niedoboru witaminy D. O jej niewystarczającym poziomie mogą świadczyć także częste i nawracające przeziębienia, infekcje czy też choroby dróg oddechowych. Poziom witaminy D warto zbadać także w przypadku regularnych bólów pleców, mięśni i kości oraz wtedy, gdy zauważymy u siebie nadmierne wypadanie włosów. W jaki jeszcze sposób organizm może dawać nam sygnały, że cierpimy na niedobór witaminy D? Np. przez powolne gojenie się ran, pojawienie się stanów lękowych czy też problemów ze snem. Ponadto oznaką niedoboru tej witaminy mogą być także zaburzenia depresyjne. Jak więc widać warto zatroszczyć się o prawidłowy poziom witaminy D w naszym organizmie. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób tego dokonać?
Jak sprawdzić poziom witaminy D i w jaki sposób uzupełnić jej ewentualny niedobór?
Aby sprawdzić poziom witaminy D należy wykonać badanie z krwi. Na takie badanie może skierować nas lekarz, możemy wykonać je także na własny koszt. W przypadku niedoboru witaminy D zalecana jest jej suplementacja, ponieważ w takiej sytuacji samo wprowadzenie diety bogatej w witaminę D może okazać się już niewystarczające. W dzisiejszych czasach na rynku możemy odnaleźć naprawdę wiele różnych preparatów zawierających witaminę D. Pamiętajmy jednak, że przy jej niedoborze, który zostanie potwierdzony badaniami z krwi najlepiej zgłosić się z wynikami do lekarza rodzinnego, który dobierze nam zarówno odpowiedni preparat jak i właściwą dawkę.