Wymiana rurociągu bez wykonywania wykopu – jak to w ogóle możliwe?

Z zewnątrz tego nie widać, ale pod ziemią znajdują się tysiące kilometrów różnych rurociągów. Instalacje wodne, kanalizacyjne czy gazowe to najpopularniejsze, choć nie jedyne ich przykłady. Każda z rur, po pewnym okresie czasu traci swoją użyteczność i zaczyna pękać. Sporo osób kojarzy taką sytuację jedynie z przerwami w dostawie i długotrwałym brakiem podstawowych mediów.

Nie do końca jest to jednak prawda. Dzisiejsza technologia pozwala sprawnie i bezproblemowo wymienić nawet sporej długości rurociągi. Co więcej, odbywa się to w sposób bezdotykowy.

Czym jest kraking statyczny?

Renowacja rurociągów metodą krakingu statycznego zdobywa coraz większą popularność i jest na bieżąco wykonywana na większości terenów zarówno w naszym kraju, jak i poza jego granicami. Pozwala na szybką wymianę sieci kanalizacyjnej, gazowej czy wodociągowej. Materiały rur w teorii mają znaczenie, choć zaawansowana głowica krusząca jest w stanie poradzić sobie z większością dostępnych w sprzedaży przewodów. Dokładniej mowa o stali, kamionce, żeliwie, betonie czy tworzywach sztucznych. W łatwy sposób dochodzimy do wniosku, że są to w większości twarde artykuły, a siła przewiertu musi być spora.

Co ciekawsze, dzięki krakingowi statycznemu wymiar rury wymiennej może być mniejszy, taki sam lub większy.

Wymiana rurociągu bez wykonywania wykopu – jak to w ogóle możliwe?

Jak wykonuje się kraking?

Można powiedzieć, że zasada działania jest bardzo intuicyjna. Z początku, przez pusty i stary rurociąg przekłada się grubą linę aż do momentu zamierzonej wymiany. Później, do końca liny zaczepiana jest głowica krusząca wraz z upiętym do niej nowym rurociągiem. Całość jest wciągana z powrotem do maszyny, od której wychodziła przeplatana lina. Zadaniem głowicy jest mechaniczne rozbicie obecnego przewodu i regulacja wielkości otworu.

Ciągnięcie za sobą nowego przewodu powoduje, że wchodzi on centralnie w miejsce rozbijania się na części starej rury. Trzeba przyznać, że sposób ten nie jest w żaden sposób czasochłonny, a cechuje go zdecydowana prostota. Pozwala on w krótkim czasie wymienić spore odległości rurociągów. Co więcej, praca ludzka jest potrzebna wyłącznie w kwestiach operowania maszynami, co także nie jest prostą czynnością. Zawsze należy wiedzieć, gdzie dokładnie wyciągarka ma zostać umieszczona oraz jaki typ głowicy wybrać.

Zalety takiego rozwiązania

Nie ma co ukrywać, że bezwykopowa renowacja kanałów posiada szereg zalet. Najważniejszą z nich może być brak konieczności zamykania ruchu na poszczególnych fragmentach dróg. Wszystkie czynności odbywają się pod ziemią, przez co wiele osób nie ryzykuje spóźnieniem do pracy czy szkoły, spowodowanym kierowaniem się objazdami.

Następną zaletą jest cena. Patrząc na sam fakt zużycia sprzętu i paliwa dochodzimy do wniosku, że wykorzystywanie wielu koparek jest mało opłacalne. Zdecydowanie lepiej zasilić jedną wyciągarkę niż kilka ciężkich sprzętów. Do pozytywów można zaliczyć też posługiwanie się tą samą trasą rurociągu. Nie zabiera to niepotrzebnie miejsca pod ziemią, co na przyszłość w większości przypadków mocno się przydaje.